СРБИЈА

Постављена четири услова за пријем Косова у Савет Европе

Такозвано Косово би, након подношења пријаве за чланство у Савету Европе, морало да испуни четири услова да би његова апликација била прихваћена, а међу њима су враћање земљишта манастиру Високи Дечани и обнова Цркве светог Николе у Призрену, преноси Репортери.
Sputnik
У дипломатском документу, који је објавио Репортери, наводи се да је Влади привремених институција у Приштини јасно дато до знања да мора да предузме неке кораке у вези са оним што је у документу наведено, пре него што апликација буде разматрана у Савету Европе.
Четири захтева се односе на усвајање закона о верским слободама и закона о културном наслеђу у парламенту, у складу са препорукама Венецијанске комисије из 2014. године.
Такође, Савет Европе затражио је од Косова дозволу да Српска православна црква обнови Цркву светог Николе у Призрену, као и да Влада испоштује одлуку Уставног суда у вези са имовином манастира Високи Дечани.
У објављеном документу, како пишу, наведена су четири корака које би тзв. Косово требало да предузме, а о томе су, како додају, званичници Савета Европе већ разговарали са представницима из Приштине.
"1) Скупштина Косова треба да гласа о Закону о верској слободи и културном наслеђу у складу са препорукама Венецијанске комисије из 2014. године;
2) Након што Министарство културе поднесе нацрт Закона о културном наслеђу у сарадњи са међународном саветодавном групом (ЕУ, ОЕБС и САД), Скупштина Косова треба одмах да гласа о овом закону, укључујући тачке Ахтисаријевог пакета;
3) Влада Косова треба да укључи Српску православну цркву (СПЦ) у суштинску и продуктивну дискусију о заслугама чланства у Унеску, а да истовремено испуни своје обавезе према СПЦ у складу са Ахтисаријевим планом и законом. Ово проширење је омогућено најпре давањем дозволе Српској православној цркви да обнови цркву Светог Николе у Призрену како би се могли састати чланови Савета за праћење и имплементацију;
4) Влада Косова мора да поштује уставна права и посебне области под заштитом у вези са изградњом пута до манастира Дечани".
Међутим, како је наведено, из канцеларије премијера Аљбина Куртија и Министарства спољних послова није потврђено да ли је Приштина прихватила те услове.
Међутим, Курти је, како додају, познат као противник Ахтисаријевог плана, а он и његова влада нису дали никакве сигнале за спровођење одлуке Уставног суда из 2016. године, којом се манастиру Високи Дечани признаје право својине на 23 хектара земљишта, упркос апелима из САД и других земаља Квинте, пренео је „Косово онлајн“.
Такозвано Косово је 12. маја поднело захтев за чланство у Савету Европе, а захтев је у седишту Савета Европе, у Стразбуру, поднела министарка спољних послова и дијаспоре Косова Доника Гервала.
СРБИЈА
Албанија лобира за пријем Косова у Савет Европе: Прослеђен нон-пејпер
СРБИЈА
Виола фон Крамон: Пријем Косова у Савет Европе биће условљен враћањем земљишта Високим Дечанима
Коментар