Дoнедавно се сматрало да тренутна епидемија потиче од западноафричког соја вируса, који изазива мање тешку слику од других варијанти и има стопу смртности од 1 одсто.
„Иако су слични, генетска анализа показује да нису међусобно повезани“, рекла је о овим сојевима Џенифер Меквистон, заменица директора Центра за контролу и превенцију болести одељења за патогене и патологију.
Меквистонова је навела да сматра да ова два соја потичу из два различита случаја где се вирус пренео са животиња на људе у Африци, пре него што се проширио контактом од особе до особе.
Професор Ејал Лешем, специјалиста за заразне болести у Медицинском центру Шеба у Израелу, рекао је за Си-Ен-Би-Си да ширење вируса у неендемске земље није изненађујуће с обзиром на учесталост и лакоћу међународних путовања, као и повећану интеракцију између људи и животиња.
„Болести које су биле локално распрострањене сада могу много лакше да прођу кроз земље и континенте“, рекао је Лешем.
„У међувремену, интеракција између људи и животиња је такође појачана. Климатске промене су приморале неке животиње на ближи контакт са људима, биће и више ових врста болести“, додао је он.
Иако је већина случајева мајмунских богиња блага и обично се решава у року од две до четири недеље, САД су у понедељак саопштиле да имају 36.000 доза одговарајуће вакцине коју шаљу људима који су били изложени високом ризику од вируса. Неке европске земље, укључујући Велику Британију и Шпанију, најавиле су сличне мере за заустављање ширења болести.
Амерички центри за контролу и превенцију болести појачали су своје смернице за богиње мајмуна, позивајући путнике да предузму додатне мере предострожности, укључујући ношење маски за лице, јер глобални случајеви вируса премашују 1.000.
Мајмунске богиње се не сматрају полно преносивом болешћу, иако се већина случајева до сада ширила сексом, а посебно мушкарцима који имају секс са мушкарцима, наводе из Центра за контролу болести, преноси Си-Ен-Би-Си.