„Свака нуклеарна проба била би потпуно кршење резолуција Савета безбедности УН. Уследио би брз и снажан одговор на такав тест“, рекла је Шерман у Сеулу, после састанка са замеником министра спољних послова Јужне Кореје Чо Хјун-донгом, преноси АП.
Америчка званичница, која борави у Сеулу због разговора са јужнокорејским и јапанским функционерима, казала је и да се „настављају позиви Пјонгјангу да прекине своје дестабилизујуће и провокативне активности и одабере пут дипломатије“.
Шерман и Чо планирају трилатерални састанак са замеником јапанског министра спољних послова Моријем Такеом у среду, поводом севернокорејског нуклеарног питања, а њено путовање у Азију уследило је након што је Северна Кореја испалила у недељу осам балистичких ракета кратког домета ка мору са своје источне обале.
У понедељак су јужнокорејске и америчке снаге испалиле осам пројектила земља-земља у периоду од 10 минута, као одговор на осам пројектила које је Пјонгјанг лансирао, пренела је агенција Јонхап
Амерички и јужнокорејски званичници саопштили су раније да је Северна Кореја на корак да изврши још једну пробу на свом полигону за нуклеарна тестирања у североисточном граду Пунге-ри, што је последњи пут урађено у септембру 2017, када је Пјонгјанг тврдио да је детонирана термонуклеарна бомба намењена за интерконтиненталне балистичке ракете.
Бајденова администрација обећала је да ће се залагати за додатне међународне санкције ако Северна Кореја настави са нуклеарним тестирањима, али изгледи за нове казнене мере су неизвесни пошто је Савет безбедности Уједињених нација подељен због руског рата против Украјине, наводи АП.
Русија и Кина ставиле су вето на резолуцију коју су предложиле САД, а којом би Северној Кореји биле уведене додатне санкције због њених претходних балистичких тестова 25. маја.
После најновијих севернокорејских лансирања, Сједињене Државе су одржале заједничке ракетне вежбе са Јапаном и Јужном Корејом, за које су саопштиле да имају за циљ да покажу њихову борбену готовост, преноси АП.