Он је на молбу новинара да прокоментарише изјаве бившег молдавског председника Игора Додона да актуелни молдавски председник има план о присаједињењу Молдавије Румунији рекао да Кремљ нема неке прецизне информације на ту тему.
„Са друге стране, нама је, свакако, добро познато да у Молдавији постоје одређене снаге које су присталице, ако не уједињења, а онда пре тога да Румунија апсорбује Молдавију“, истакао је Песков.
Пескову је постављено и питање да ли у случају присаједињења Молдавије Румунији и НАТО-у постоји претња по руске мировне снаге у Придњестровљу.
„Пошто за сада нема никаквог присаједињења, питање је прилично реторичко“, одговорио је портпарол.
Претходно је молдавска председница Маја Санду изјавила да је уједињење Молдавије са Румунијом могуће само уколико становништво подржи ову идеју.
Раније је бивши премијер Молдавије Јуриј Ланке рекао да би ова земља требало да се уједини са Румунијом како би добила заштиту НАТО-а и Европске уније од наводне војне претње.
Бивши председник Молдавије Игор Додон изјавио је да се припрема војно и политичко присаједињење земље Румунији и упозорио на опасност да земља буде увучена у „крвави регионални рат“.
Румунија је 1918. увела трупе на територију савремене Молдавије, а Савет територије који је формиран у Кишињеву гласао је за уједињење са суседном државом. Од јуна 1940. године територија Молдавије није у саставу Румуније. На територији обе земље постоје присталице идеје „унионизма“, односно уједињења Румуније и Молдавије ликвидацијом ове друге као посебне државе. Према истраживањима јавног мњења, више од 50 одсто становништва Молдавије је против уједињења са Румунијом.
Портпарол руског председника Дмитриј Песков је поводом хапшења бившег молдавског председника Додона изјавио да Кремљ сматра да су тужбе против бившег председника Игора Додона унутрашња ствар Молдавије, али да је забринут чињеницом да се прогањају присталице развоја односа са Москвом.