„Много пажње смо посветили извозу украјинског жита који наше западне колеге, као и сами Украјинци, покушавају да подигну на ниво 'васионске катастрофе', иако је његов удео у глобалној производњи мањи од један одсто укупног светског извоза пшенице и других житарица“, рекао је Лавров на конференцији за новинаре и упозорио на то да западне земље „питање жита“ користе у својству сталног извора стрепње.
Лавров је истакао да Москва цени напоре Анкаре да се отклони блокада извоза украјинског жита и истакао да је Русија спремна да сарађује с Турском ради решавања тог проблема.
„Веома ценимо напоре турских колега који траже начине да се уклони блокада, да се извезе жито из украјинских лука и да из њих исплови неколико десетина иностраних бродова који се тамо користе у својству талаца“, рекао је Лавров.
Према његовим речима, представници руског и турског војног ресора заједно анализирају детаље плана за уклањање мина из Украјинских лука, како би се омогућио извоз пшенице.
„Уколико је Украјина сазрела да решава питање у вези са извозом жита, Русија ће радо сарађивати“, додао је Лавров, наводећи да је, према подацима турске стране, Украјина спремна да осигура пролазак бродова кроз водене коридоре из којих су уклоњене мине.
Руски министар је додао да су се Русија и Турска сложиле да је неопходно осигурати безбедност бродова у Црном мору.
Према његовим речима, руска страна је спремна за сусрет са Украјином у Истанбулу уз посредовање УН, али би тај састанак био више симболичан него да се стварно реши питање са извозом житарица.
Лавров је додао да Русија гарантује да, ако Кијев очисти луке од мина, Москва неће искористити ову ситуацију у интересу војне операције.
„Председник Путин је већ говорио о томе, јавно је рекао да ми гарантујемо безбедност оваквих рута и гарантујемо да када и ако Украјина почне да деминира и дозволи повлачење бродова из својих луке, нећемо искористити ову ситуацију у интересу специјалне војне операције која је у току“, истакао је Лавров.
„Ценимо занимање УН да се на неки начин укључе, обележе своје присуство, али, искрено, то неће додати ништа осим неке симболике“, констатовао је Лавров.
Како је нагласио руски министар, да би се овај проблем решио, потребно је само да „Украјинци пусте бродове из својих лука или чишћењем мина или утврђивањем безбедних коридора“.
„Ништа више није потребно“, закључио је он.
Уједињене нације су у више наврата упозориле на опасност од прехрамбене кризе због несташице жита, а Запад оптужује Русију да спречава испоруке украјинског жита на светско тржиште. Москва те оптужбе категорички одбацује. Кијевске власти су саме створиле мноштво препрека за извоз жита: поред паљења жита у Маријупољској луци, украјинска војска је минирала акваторију Црног мора, што спречава извоз пшенице на светско тржиште бродовима.