„Да, сви су знали да одлазим“: Меркелова открила како је пропало јединство ЕУ према Украјини
Информације о томе да Русија припрема специјалну операцију у Украјини стигла је од америчких специјалних служби у октобру 2021. године, током самита Г20 у Риму, рекла је бивша немачка канцеларка Ангела Меркел.
Sputnik„Пратила сам то док сам још била на дужности. Мислим да су крајем октобра 2021. најкасније, на самиту у Риму, америчке специјалне службе већ имале податке о томе од тада смо много о томе причали“, рекла је Меркелова у интервјуу објављеном на ТВ Феникс.
Према њеним речима, она је последњих месеци током којих је била на функцији с европским лидерима разговорала о могућој ескалацији ситуације јер је „било јасно да је она веома озбиљна“.
Како је рекла, веома је пажљиво пратила посету канцелара Олафа Шолца Москви 15. фебруара.
„Било је јасно да се дешава нешто лоше“, рекла је Меркелова и подсетила да се 2021. године, последње године њене власти, ништа није дешавало на плану Минских споразума у оквиру нормандијског формата и да је руски председник ставио тачку на споразум који је био последња платформа на којој је још могло да се разговара о ситуацији у Донбасу.
Како је истакла, она није део посредничких напора по питању конфликта у Украјини јер јој то нико није ни тражио.
Сагласна је са оценом Шолца, француског председника Емануела Макрона, па и председника Русије и других да то сада не би донело било какву корист.
Одлуку коју је донео руски председник бивша немачка канцеларка оценила је као катастрофалну и фаталну, али је додала да то у овом моменту није битно јер тренутно има мало тема о којима би се могло дискутовати.
„Ни из Украјине до мене није стигла жеља да се укључим у посредовање“, рекла је она.
Поводом критика Кијева да је њена политика допринела ескалацији у Донбасу и да је Мински споразум 2015. Године постигнут противно интересима Украјина,
Меркелова каже да је ЕУ подржала споразум и да га одобрио и СБ УН, као и да је договор тада донео мир и „дао Украјини веома много времена, седам година, да постане оно што је данас“.
Она сматра да би до ескалације дошло брже да је Кијев добио Акциони план да чланство у НАТО на чему су на самиту у Букурешту 2008. године инсистирале САД.
Да је Акциони план реализован Украјина би била још даље од тога да пружи отпор онакав као сада, уверена је Меркелова.
„Украјина је тада била другачија земља, политички веома подељена и под влашћу олигарха“, рекла је бивша канцеларка , додајући да не може себи да пребаци да је учинила премало да спречи оно што се сада дешава.
Зашто није инсистирала на дијалогу Русија-ЕУ 2021. године
Меркелова је у интервјуу објаснила да је могла да инсистира на дијалогу Русије и ЕУ после сусрета председника САД и Русије у Женеви 2021. Али да је њена позиција у Европи била ослабљена с обзиром на чињеницу да ускоро требало оде са функције.
„Једна ствар ми и сада представља проблем…. Јуна 2021. председник САД Џозеф Бајден се састао са руским председником Владимиром Путином и ја сам сматрала, као и председник Француске, да и европска страна мора да покуша да га укључи у дијалог, јер сам већ осећала да су ствари по питању Минског споразума лоше. На крају није постигнуто јединство у ЕУ а ја сам помислила: ‘Да, сви знају да ускоро одлазиш.’ Неколико година раније инсистирала бих на томе“, рекла је она.
Она је додала да је било ствари које су могле да одиграју улогу у том дијалогу али да су многе околности, попут избора у Француској и Немачкој или корона вирус, довеле до тога да са Путином није било сусрета две године и да та агенда падне у други план за Берлин.
Ипак, бесмислено је бавити тиме „шта би било кад би било“, навела је она и додала да је оно што се догодило у Украјини, с њене тачке гледишта, неприхватљиво и представља велику грешку Русије, кршење свих норми.
Меркел против забране руске културе
Бивша канцеларка се изјаснила против забране руске културе на Западу, али је истовремено осудила политички ангажман руске оперске певачице Ане Нетребко.
На питање да ли би и сутра позвало Нетребко у свој дом, као што је то урадила пре неколико година, она је рекла:
„Не бих то урадила…. Она је радила неке ствари на политичком плану које осуђујем. Али, треба рећи кристално јасно: не сматрам да сада треба забрањивати руску културу.“
Подсетимо, америчка Метрополитен опера је почетком марта саопштила да Нетребко неће учествовати у представама јер није испунила захтев да не пружи јавну подршку руском председнику Владимиру Путину у вези са догађајима у Украјини.
Из истог разлога контакте с њом прекинула је и Баварска државна опера.