„Позиви се уручују преко надлежних органа локалне самоуправе, шефове предузећа, установа, организација. Поред тога, позиви се могу уручити службеницима територијалних центара за кадровску и социјалну подршку у месту пребивалишта, месту рада, као и на улици, на контролним пунктовима и слично. Закон не забрањује уручење позива на било ком месту након идентификације“, наводи се у саопштењу.
Како је прецизирано, прекршитељ који се не одазове на позив у ратно доба може бити кажњен. Прети му новчана казна од 1.700 до 3.400 гривна (од 57 до 114 америчких долара). За избегавање мобилизације Кривични законик предвиђа затворску казну од три до пет година.
„Национална полиција има право да приведе војне обвезнике у случају кршења закона о мобилизационој обуци и да их пребаци у територијалне регрутне центре“, наглашава прес-служба украјинске копнене војске.
У Украјини је 24. фебруара уведено ратно стање и продужавано је на месечном нивоу. Врховна рада је 22. маја продужила ратно стање и општу мобилизацију до 23. августа.