„То неће бити лако – Европа у великој мери и дуго зависи од руске енергије. Биће потребно време да се промени курс, а Европа ће се суочити са тешким одлукама како би смањила ту зависност“, рекао је Хохштајн.
По његовим речима, најефикаснији начин да се смањи потражња за руским енергентима је смањење зависности Европе од свих врста фосилних ресурса који се испоручују из Русије.
Хохштајн је истовремено признао да су се приходи Русије од продаје угљоводоника повећали у поређењу са периодом од пре почетка специјалне војне операције у Украјини због раста цена нафте и гаса у свету.
Западне санкције Русији
Након почетка специјалне операције у Русији, Запад је појачао санкциони притисак на Москву. У Европи су све гласнији позиви на смањење зависности од руских енергетских ресурса.
Према речима заменика премијера Русије Александра Новака, ембарго ће најпре погодити европске потрошаче: цене већ расту, а није искључен велики дефицит нафтних продуката у ЕУ.
Како је истицао руски лидер Владимир Путин, политика обуздавања и слабљења Русије је дугорочна стратегија непријатељских земаља, а главни циљ Сједињених Америчких Држава и Европе је да униште животе милиона људи.