„Желели бисмо да истакнемо да упркос изјавама британских званичника, поменути држављани нису ратни заробљеници, већ плаћеници. Према међународном праву, плаћеници које је Запад послао у помоћ кијевском екстремистичком режиму нису борци и немају право позивања на статус ратних заробљеника“, наводи се у саопштењу.
Реакција Лондона хистерична, иако није учинио ништа конкретно за своје држављане
Захарова је оценила да је реакција званичног Лондона на пресуду британским плаћеницима претерана и на моменте хистерична.
Како је нагласила, Москва је више пута информисала амбасаду Велике Британије у Русији да се по свим питањима заробљених енглеских држављана треба обраћати властима ДНР и ЛНР, али да Лондон то није учинио.
„Колико разумемо, Лондон није показао иницијативу по том питању, чак и без обзира на молбе рођака плаћеника упућене британским властима. Такође је приметно да никакве захтеве који се тичу Шона Пинера и Ејдена Аслина, британска страна није упућивала МИП-у Русије“, нагласила је она.
Захарова је закључила да се сада британске власти јавно правдају, покушавајући да реше проблем бучним саопштењима.
Заробљеник: Услови бољи него што сам се надао
Шеф Форин офиса Лиз Трас изјавила је да је са украјинским министром спољних послова Дмитријем Кулебом разговарала о напорима за ослобађање британских држављана које је осудио суд ДНР, назвавши оптужницу против њих „флагрантним кршењем“ Женевске конвенције.
Један од заробљених британских држављана Ејден Аслин испричао је у интервјуу за РТ о условима заробљеништва.
„Све је много боље, него што сам очекивао, пре него што сам се предао. Нарочито са гледишта здравствене неге и хране. За једног заробљеника - ово су одлични услови“, истакао је он.
Он је још додао да су у украјинској војсци сви говорили на руском језику, али и нагласио да је покушао да убеди друге борце са којима је ратовао на страни Кијева да се предају, ако желе да живе.
Аслин је, такође, објаснио, да су напади на цивиле Доњецка или грешка, уколико су пуцали припадници украјинске војске или намерни војни злочин, уколико су пуцали екстремисти батаљона „Азов“ (против којих је у Русији покренут кривични поступак).
Претходно је министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров апеловао да се не спекулише на тему пресуде страним плаћеницима у Доњецкој Народној Републици и подсетио да су они осуђени у складу са законима те републике, јер су њихови злочини тамо и извршени.
Деветог јуна су Британци Шон Пинер, Ејден Аслин и Мароканац Саадун Брахим признали оптужницу која их терети за дејства чији је циљ био насилно преузимање власти. Према одговарајућем члану Кривичног законика ДНР, за ово дело предвиђена је смртна казна. Аслин је такође признао да је крив по члану „Обучавање у циљу вршења терористичке активности“.
Истрага је утврдила да су страни плаћеници уз накнаду учествовали у оружаној агресији Украјине усмереној на насилно преузимање власти у ДНР.
Портпарол руског Министарства одбране генерал-пуковник Игор Конашенков саопштио је да „плаћеници који се налазе у Украјини нису борци и да је најбоље што их очекује – дуга затворска казна“. Како је истакао, страни плаћеници немају статус бораца према међународном хуманитарном праву.