СРБИЈА

Шта је Албанцима са југа Србије обећано у Америци

Упркос помпезним најавама да ће питање Албанаца са југа Србије бити интернационализовано у Уједињеним нацијама после њихове посете Америци, политички консултант Владимир Добросављевић је уверен да њихов „случај“ неће наићи на значајнију подршку нити одјек јер, како каже, свет не жели да се овај регион додатно дестабилизује.
Sputnik
Четворочлана делегација Албанаца са југа Србије предвођена Шаипом Камберијем, председником Партије за демократско деловање, боравила је у вишедневној посети Вашингтону током које су, како тврде, успели да спроведу праву дипломатску офанзиву на Њујорк и Вашингтон.
Они су се у низу дипломатских сусрета пожалили да су у Србији дискриминисани и затражили подршку Вашингтона, јер досадашња сарадња са властима у Србији, како кажу, не иде. Као круну своје посете најавили су да ће се њихово питање наћи пред Уједињеним нацијама и да ће им у томе помоћи албански амбасадор у УН Ферит Хоџа, с обзиром да Албанија председава Саветом безбедности УН до краја месеца.

Нема ништа без пристанка Србије

Политички консултант Владимир Добросављевић сматра да питање југа Србије односно Албанаца, неће наићи на неки одјек у Уједињеним нацијама како су најавили, пре све јер свет не жели нова жаришта у региону. С друге стране, да би се било који унутрашњи проблем неке државе покренуо у УН, објашњава он, потребна је писмена сагласност те државе, у овом случају - Србије.
„Мислим да због целокупних догађаја око Украјине и тих дешавања нема претераног изгледа да Албанци успеју у својим намерама, бар не у овом тренутку. Западу а и свима осталима стало је да се овај простор тренутно пацификује и да се не дешава нешто што би изазвало додатне инциденте, без обзира на интересе појединих политичких и националних субјеката,“ уверен је наш саговорник.

Срби више нису „лоши“ момци, али треба бити опрезан

Добросављевић напомиње да Албанци живе у уверењу да Србе у свету и даље виде у улози „лоших момака“ те да и даље играју на ту карту, иако су се времена и поглед на Србију потпуно променили.
„Очигледно је да таква врста приче не може да да резултат као што је то могло некада. То наравно не значи да ни у једном тренутку званични Београд на све ово треба лежерно да гледа или да буде равнодушан, него треба бити опрезан,“ напомиње Добросављевић.
Председник општине Бујановац Нагип Арифи, који је такође био у албанској делегацији у Америци, изјавио је да им је после разговара са Мартином Мекдауелом, директором Канцеларије за Јужну и Централну Европу Стејт департмента, обећан специјални третман „за питање Албанаца Долине“. Слична обећања су, како тврде, добили и од сенатора и конгресмена са којима су се срели.
„Албанци већ деценијама одвајају одређена средства како би лобирали у америчком Конгресу и Сенату. Они имају своје лобисте, некада су то били људи из Републиканске странке а деведесетих година се тај простор проширио и на конгресмене и сенаторе демократа. Албанци имају традицију лобирања за своје интересе у Америци и логично је да се кад год могу враћају на те позиције,“ каже Добросављевић.
Иначе, путовање Албанаца са југа Србије у Америку финансирано је са 50.000 евра које је донирала косовска влада Националном савету Албанаца (НСА) за „лобирање и подизање питања Долине“, а као непосредни повод за пут у Вашингтон било је понављање избора у Великом Трновцу због наводних нерегуларности. На изборима у тој општини поновљеним крајем маја највише гласова освојила је Коалиција Албанаца долине.
Пало обећање у Стејт департменту: Специјалан третман за Албанце на југу Србије
Коментар