НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Колико зрачења примимо када поједемо банану или снимамо зуб

Радијација, јонизујуће зрачење, свуда је око нас. Еквивалентна доза јонизујућег зрачења мери се изведеном СИ јединицом Сиверт (скраћено; Св). Назив је добила према шведском физичару и лекару Ролфу Сиверту.
Sputnik
Доза од 1Св је енормно велика, па у реалном свету користимо и меримо мили и микро Св (хиљаду односно милион пута мање од 1Св). Наш свет је у суживоту с јонизујућем зрачењем.
Поједемо ли банану примили смо 0,10 μСв. Аеродромски скенер обогати нас за вредност од 0,20 – 0,60 μСв. Десет сати лета авионом на десетак хиљада метара висине опскрби нас са 30 μСв. Рендгенско снимање зуба са новијим уређајима озрачи нас с 100 μСв, при мамограму та вредност је најмање 400 μСв. Снимање целог тела скенером 10.000-30.000 μСв. За шест месеци боравка на Међународној свемирској станици астронаути добију 80.000 μСв, при исто толико времена током пута на Марс будући колонизатори примиће барем 250.000 μСв. Приликом инцидента у Фукушими забележене су највише примљене дозе код сервисног особља од по 670.000 μСв! Доза од преко 10.000.000 μСв (10 Св) готово сигурно подразумева смрт човека за мање од 30 дана по излагању.
Проблем са јонизујућем зрачењем утолико је већи јер наша тела нису способна да детектују његово присуство. Последице излагања овој врсти електромагнетна зрачења закаснеле су и неретко их је тешко повезати са тренутком и узроком. На пример човек може да буде у тренутку изложен вишеструкој смртоносној дози зрачења, а да при томе не осети ама баш ништа, последице ће резултирати за неколико сати, дана или недеља, чак и годинама касније, пише портал Астрономски магазин.
Наравно није све црно-бело. Вредности које смо навели и те како могу да варирају, на пример, од старости и квалитета медицинских уређаја, руте и висине лета авиона, локацији на Земљи где се налазимо, актуалној ситуацији земаљског и свемирског времена..
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Колико је људско тело радиоактивно
Коментар