У интервјуу аустријској новинској агенцији АПА, Коњуфца се заложио за истовремени приступ, како каже, свих земаља Западног Балкана у ЕУ.
„Моја визија би била да све земље Западног Балкана истовремено приступе ЕУ. На једној страни разлике у развоју нису тако велике, а на другој се тиме могу спречити међусобне блокаде“, сматра Коњуфца, који је недавно боравио у Бечу.
Изразио је незадовољство што је, како каже, Косово увек на последњем месту европске перспективе Западног Балкана, иако се, како тврди, налази у горњем делу рангирања по демократији и економији.
Пошто разлика између свих држава Западног Балкана не чине више од 20 или 30 одсто, истиче, требало би понудити заједничко приступање чланству у оквиру конкретног рока.
„То не треба да буде поклон или загарантовано обећање. Требало би одредити временски оквир од шест до осам година са одређеним смерницама и реформским процесима, који треба да се примене у том року. Ко не може да их примени неће проћи. Све друго би било само игра на време“, поручио је Коњуфца.
Он није желео да коментарише аустријски „Нон пејпер“ у вези приступног процеса, који предвиђа укључење у институције и фондове ЕУ пре чланства, али је подсетио да је Западном Балкану још 2003. обећано пуноправно чланство.
Рекао је да не сумња да се став ЕУ променио, али додаје да, ако би европска будућност региона била упитна, то би била најгора вест 21. века, пре свега због онога што се тренутно догађа везано за Украјину.
У вези дијалога са Београдом, Коњуфца је изнео песимизам да је могуће доћи до договора.
Тврди да је Србија у дијалогу постигла „велике компромисе“, наводећи 33 споразума, који су закључени од 2011. године.
„Дошли смо до закључка да сада има само још једно нерешено питање, а то је признање“, нагласио је Коњуфца.
Он је подсетио да је председник Србије Александар Вучић рекао да никада неће потписати признање независности Косова.
„Ако Србија даље заузима тај став не верујем да ће бити могући напредак“, додао је Коњуфца, преноси Танјуг.