РЕГИОН

Свети Стефан – национално благо Црне Горе под катанцем

Хотели Свети Стефан и Милочер ни ове сезоне нијесу отворени. На плаже Светог Стефана могу сви, али су неуређене и без мобилијара. Бројне посјетиоце Светог Стефана на вратима хотела чека катанац, а како ствари стоје, тако ће и остати и овог лета.
Sputnik
Разлог је судски поступак који закупац, компанија „Адриjатик пропертис“, води против државе пред међународним судом у Лондону. Премијер Дритан Абазовић саопштио је у петак новинарима да се Влада бори да нађе одрживу солуцију за Свети Стефан.

„Најгора опција је да остане затворен. Све остало треба наћи компромис и са становништвом. То је највеће туристичко благо које Црна Гора има“, казао је он новинарима.

Према његовим ријечима, покренуо је причу како би неким модалитетом Свети Стефан могао да се врати у државно власништво и прогласи посебним добром које не може да се отуђи и да је то идеја.
Хотел Свети Стефан је затворен од прошле године, након што је грађанима први пут било дозвољено купање на хотелским плажама. Закупац је инсистирао да оне буду резервисане само за госте.
Плаже Светог Стефана
Блажо Кажанегра, мјештанин Светог Стефана и један од покретача иницијативе да се град хотел врати у државно власништво, каже за Спутњик да је недопустиво да приватна компанија стиче удјеле у националном благу једне државе какав је Свети Стефан.
„Немамо ми ништа против компаније МК група, они су савјесни купци акција и нису они криви што им је држава омогућила да противзаконито тргују националним благом које је заштићено као ‘културно добро од националног значаја‘. Они су добродошли у Црну Гору и општину Будва да инвестирају, и више од тога, али овдје се ради о веома осјетљивим стварима. Овдје се ради о историји, о граду Светом Стефану који је постојао прије него што су Европљани открили Америку. Свети Стефан је душа и историја Паштровића, данас национални симбол Црне Горе који се налази на свакој разгледници. И друге бивше социјалистичке економије су имале проблема са приватизацијом државних ресурса али ниједна није тако клонула као Црна Гора која је дозволила да се Свети Стефан приватизује у великом дијелу. Замислите да је неко у Србији приватизовао Калемегдан, Палићко језеро, кнежевске и краљевске дворце или у Русији Кремљ, Петерхоф, Ермитаж или слично. То је незамисливо и недопустиво, јер су се знале границе такве приватизације. Е код нас се нешто тако десило – приватизовани су Свети Стефан и Милочер”, каже Кажанегра за Спутњик.

Ни Паштровићи не смију у град својих предака

Он указује и на проблем приступа Светом Стефану.
„Не само што грађани Црне Горе не смију да посјете своје национално благо, већ и Паштровићи чији су преци градили Свети Стефан, не смију данас да уђу у град својих предака, осим неколико пута годишње по сат и по времена кад је служба у цркви. То је озбиљна повреда основних људских права, и то је можда јединствени случај у свијету. Свети Стефан мора бити отворен за све људе макар неколико сати дневно. Тамо мора да се врати живот. Свако ко дође у Црну Гору треба да има право и могућност да посјети Свети Стефан, макар на кратко. У супротном, Свети Стефан треба склонити са туристичких брошура и каталога о Црној Гори да се не би обмањивали туристи. Уколико ове године не буде радио Свети Стефан, нека га барем отворе за дневне посјете уз улазницу од 5-10 еура и сигурно ће хиљаде туриста улазити у град-хотел сваког дана, док трошкови неће бити велики”, сматра Кажанегра.
Изјава премијера Абазовица охрабрује и дјелује да премијер има добру и искрену зељу да уради несто, истиче саговорник Спутњика.
„Такође, важно је истаћи да је и министар Јаков Милатовић имао добру вољу да уради нешто по питању враћања Светог Стефана, али нажалост није се пуно тога конкретизовало, мада је постављена добра теоријска основа за акцију. Сада жеља за решавањем проблема долази са адресе премијера, што је добар знак, и надамо се да ће са те позиције бити лакше постићи конкретне резултате јер се лакше могу преодољети разне препреке”, наводи Кажанегра.
Плаже Светог Стефана

Плаже неуређене, без мобилијара

Елитне плаже попут Краљичине, Краљеве и Светостефановске данас су неуређене, без мобилијара и отворене за све посјетиоце. Из Морског добра зато немају више стрпљења за компанију "Адриатиц Пропертис".
„Уколико не дође до договора наредних 10 дана захтијеваћемо од ресорног министарства дозволу да раскинемо уговор о закупу у зони морског добра. Та купалишта ни дан данас нијесу уређена и треба захтијевати да тим купалиштима у сезони 2022. управљамо ми“, казао је медијима Младен Микијељ директор Морског добра.
Из компаније „Адријатик пропертис” саопштавају да због повјерљивости судског поступка који се води у Лондону не смију давати никакве коментаре.

Заустављена продаја акција

Иначе, Комисија за тржиште капитала донијела је рјешења о обустави трговања акцијама компаније Свети Стефан хотели и Хотелске групе (ХГ) Будванска ривијера, која ће трајати до окончања окончања јавне понуде за преузимање.
Како се наводи у обавјештењу на сајту Монтенегроберзе, Комисија за тржиште капитала донијела је рјешења о одобрењу обавезне јавне понуде за преузимање тих акционарског друштва.
ЕКОНОМИЈА
Да ли ће Свети Стефан бити отворен овог љета, огласио се закупац
Коментар