РЕГИОН

„Бомбастична“ понуда за БиХ или нова политичка превара из срца Европске Уније

Нова мапа пута Босне и Херцеговине у европску будућност коју су у Бриселу усагласили лидери БиХ разликује се од осталих само по томе што је овој претходио састанак од осам сати. Све остало је исто и може се назвати шареном лажом, или у преводу, БиХ ће постати чланица – мало сутра.
Sputnik
Састанак политичких лидера БиХ у Бриселу који је, по речима председника Европског савета Шарла Мишела резултирао политичким споразумом о јакој и кредибилној мапи пута БиХ ка европској будућности није верификован никаквим потписима, и кључно - не подразумева усаглашен став око питања сукоба у Украјини.
Лидери политичких партија и чланови Председништва БиХ исказали су, стоји у саопштењу Европског савета, пуну посвећеност поштовању одлука међународних и домаћих судова и обавезали да ће радити на ефикасном спровођењу општих избора у тој земљи.
Шеф Европског савета Шарл Мишел

Начелно договорено, ништа потписано

Начелно је договорено, али ништа потписано, рекао је српски члан Председништва БиХ Милорад Додик, а политиколог Анђелко Козомора прецизирао: Реч је о документу који се од претходних на исту тему ни по чему не разликује, и у својој суштини он је безвредан и неупотребљив.

„То је већ ко зна који по реду документ који се нуди и који се тако бомбастично најављује - ево постигнут је договор, БиХ треба само још мали корак да направи и биће пуноправна чланица ЕУ. О томе наравно нема ни говора. Реч је о једној од силних политичких превара које се нуде јавности када је у питању приступање БиХ и других земаља Западног Балкана ЕУ. БиХ је као што знамо пуна унутрашњих проблема које су у великом броју произвели исти ти странци и међународна заједница мешајући се у унутрашње ствари једне земље“.

НАТО није опција за РС

На састанку који је трајао осам сати, лидери БиХ, по речима потпредседника Народне Скупштине РС Дениса Шулића, исказали су посвећеност путу ка ЕУ али, каже, ни једног тренутка лидери из РС нису довели у питање своје виталне интересе који се тичу односа према НАТО и принципијелних ставова везаних за Русију.
Застава Босне и Херцеговине
„Опредељеност РС и БиХ јесте пут у ЕУ али не и у НАТО. За пут у ЕУ постоји консензус унутар БиХ и институције РС раде у том смеру. Пут, пак, у НАТО није опција за РС и ми имамо обавезујуће одлуке Народне скупштине у којима је јасно дефинисана војна неутралност. Такође, српски члан Председништва БиХ је на састанку лидера парламентарних странака БиХ у Бриселу, изјавио да неће дозволити да се потпише било какав политички документ у којем се на било који начин квалификују сукоби у Украјини“.

Став око Русије је јасан

Шулић подсећа да је пре неколико дана одржана посебна седница Народне Скупштине РС на којој је разматрана информација о међународној политичкој и безбедносној ситуацији - месту и улози Републике Српске. РС је, каже, потврдила своју неутралност, позвала и једну и другу страну, и руски и украјински народ који припадају групи словенских народа, на мир, али и поновила свој став да неће уводити санкције Руској Федерацији.
Милорад Додик у Москви
На питање шта све подразумева мапирање пута у европску будућност БиХ, те да ли је РС спремна да на том путу усагласи све регулативе са ЕУ или верује да би ЕУ уважила ставове РС, Шулић каже:

„Република Српска и БиХ желе у ЕУ али РС има одређене базичне принципе. Наши базични принципи су изнети у Бриселу и ако су они прихватљиви за ЕУ онда је мапа пута у реду. То само значи да је Милорад Додик био на висини задатка када је реч о важним темама и да је заштитио интересе грађана РС“, каже Шулић, уз опаску да иако често људи из ЕУ Републику Српску сматрају реметилачким фактором, једино функционално у БиХ су Влада РС и институције РС.

Време за политичке резове

Састанку са председником Европског парламента осим Човића, нису присуствовали ни лидери Српске демократске странке (СДС) Мирко Шаровић и Савеза за бољу будућност (СББ) Фахрудин Радончић. Присутни српски лидери нису имали јединствен став, што је по речима саговорника Спутњика, симптоматично.
Такво нејединство, оштар је Козомора, израз је националне срамоте и и сигнал да је време да се направе озбиљни резови у српском политичком кругу.
Коментар