Јутарњи умор је често последица неких лоших навика, касне вечере, ноћног мокрења, несанице, анксиозности. У неким случајевима ово стање може да укаже на болести као што су анемија, дијабетес, депресија.
Инерција сна
Будимо се уморни због инерције сна, физиолошког стања оштећених когнитивних и сензорно-моторичких перформанси непосредно после буђења. Смањење су нам способности и будност, смањења је концентрација, нисмо у стању да одлучујемо и углавном желимо да наставимо само да спавамо.
Није до краја познато зашто се јавља ово стање, сматра се да префронталном кортексу може бити потребно више времена да се активира него другим деловима мозга. Префронтални кортекс је део мозга задужен за доношење одлука и самоконтролу.
Лоше навике
Лоша хигијена сна испољава се неквалитетним сном. Будимо се уморни зато што не идемо на спавање увек у исто време, зато што предуго спавамо током дана, што ометамо сан мобилним телефонима и компјутерима. Ово стање може бити испровоцирано и окружењем које не погодује сну – претопло је или превруће, присутна је бука или нам су јастук и душек неудобни.
Јутарњи умор, иако смо спавали, може бити и последица слабе физичке активности. Стручњаци ипак упозоравају да и јака физичка активност непосредно пре одласка на спавање може пореметити сан.
Ноћно мокрење, касна вечера
Ноћно мокрење или ноктурија која је последица конзумације великих количина течности пре одласка на спавање или неких болести, може пореметити сан и условити да смо ујутро уморни. Будимо се уморни и после неке обилне и зачињење касне вечере, употребе кофеина или алкохола пре одласка на спавање.
Слип апнеја
Поремећаји спавања као што су слип апнеја могу бити узрок јутарњег умора. Несаница је чест разлог због којег се будимо уморни, она се испољава честим буђењем током ноћи, раним буђењем и потешкоћама да поново заспимо. Присутан је и осећај умора после буђења, немир, депресија, смањен је ниво енергије.
Синдром немирни ногу
Синдром немирних ногу може бити још један од разлога зашто се будимо уморни. Овај синдром манифестује се сталном потребом да покрећемо ноге, осећајем мравињања у ногама. Поремећај периодичних покрета удова који настаје када особа периодично и нехотице помера ноге током спавања, још је један од разлога за јутарњи умор.
Бруксизам је медицински израз за шкргутање или стискање зуба током сна. Може се јавити током спавања. Стање се манифестује главобољама, оштећењем зуба, поремећајима вилице, болом у уху, поремећајима спавања.
Јутарњи умор може бити и последица анемије
Неке болести и здравствена стања могу бити разлог за јутарњи умор. Анемија је често праћена умором, као и стање анксиозности које се испољава сталном забринутошћу, проблемима са концентрацијом. Јутарњи умор је некада и синдром депресије, која се поред недостатка енергије може испољити и осећајем фрустрације, безнадежности и у најтежим случајевима самоубилачким мислима.
Јутарњи умор може бити и последица лоше контролисаног дијабетеса или неактивне штитне жлезде – хипотиреозе када су функције и рад штитне жлезде успорени. Због тога телу недостају хормони тироксин (Т4), тријодтиронин (Т3) и калцитонин. Ови пацијенти су стално уморни, успорен је рад срца, присутни су болови у мишиц́има и зглобовима, осетљиви су на ниске температуре.
Лечење јутарњег умора
Јутарњи умор се некада може победити само добрим навикама. Избегавајте спавање дуже од 20 минута током дана, ако баш морате да се одморите нека то буде пре 14 часова. Настојте да увек идете на спавање у исто време. Обезбедите да соба у којој спавате буде пријатно замрачена, без телефона и ТВ уређаја. Избегавајте јака и обилна јела пре спавања, настојте да сте физички активним, преноси портал е-клиника.