СРБИЈА

Селаковић о санкцијама Русији: Нећемо бити против државе која поштује наш територијални интегритет

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић рекао је да Србија поштује територијални интегритет и суверенитет Украјине и да је осудила активности Русије према Украјини, али да када је реч о увођењу санкција Русији доноси одлуке самостално, на основу националног интереса.
Sputnik
Шеф српске дипломатије је истакао и да се од Србије не може очекивати да буде против некога ко поштује њен територијални интегритет.
Селаковић је, након састанка са савезним министром за европске и међународне послове Аустрије Александером Шаленбергом, одговарајући на питање аустријског новинара зашто се Србија не усклади са спољном политиком ЕУ и уведе санкције Русији, казао да је наша земља била део државе која је дуги низ година била под санкцијама које, како каже, никоме ништа добро нису донеле.
Истиче да је Србија од првог дана украјинске кризе заузела јасан став и да је осудила активности Руске Федерације према Украјини и рекла да чврсто стоји при поштовању основног принципа међународног права и односа, а то је поштовање територијалног интегритета и суверенитета свих међународно признатих држава чланица УН.
„За нас је рат између Украјине и Русије, рат међу браћом. Ми и са једнима и са другима делимо исте корене, припадамо истој групи народа, култура нам је слична, духовност нам је иста и свака жртва до које дође у том рату за нас је суштинска трагедија“, казао је Селаковић.
Наглашава да Србија поштује територијални интегритет Украјине и да ће се на сваком месту залагати за то можда, како каже, посебно, јер је наш територијални интегритет нарушен.
„Немојте очекивати да Србија делује против онога ко поштује њен територијални интегритет, ко је у систему УН брана нападима на тај територијални интегритет и суверенитет“, истакао је шеф српске дипломатије.
Подсећа да Србија јасно показује свој став и гласањем у међународним организацијама, понашањем према украјинским избеглицама, слању хуманитарне помоћи.
„Међутим, дозволите да нам је наш национални интерес на првом месту. Поготову када имате процес који траје 19 година и за који нико не може да вам каже када ће се завршити. У међувремену, наши грађани морају да преживе“, указао је.
Додаје да се у доношењу одлука о будућности Србије, државно руководство води националним интересима Србије и њених грађана и понавља да Србија поштује територијални интегритет Украјине, БиХ, али и сопствени.
„Оно што се Србија труди да задржи као своје неотуђиво право јесте право да самостално доноси одлуке о својој будућности и то ћемо наставити да радимо, али од првог дана украјинске кризе ми смо рекли да осуђујемо кршење међународног јавног права, да поштујемо територијални интегритет и суверенитет Украјине и да је то нешто чему Србија остаје доследна и верна“, каже.
Шеф српске дипломатије каже и да Србија има пријатељске односе са Русијом и да то не крије, али и да је јасно рекла шта мисли о активностима Руске Федерације, односно да их је осудила.
Подсећајући да грађани Србије врло добро знају шта значи бити под санкцијама, Селаковић је затражи да нико не тражи да то радимо другоме знајући колико и на кога лоше утиче.
„А да притом морамо да будемо снабдевени нафтом, да и овде људи морају да се греју зими, да фабрике морају да раде, аутомобили да се возе, а да притом нисмо у прилици да рачунамо на помоћ коју ће државе чланице добијати из Брисела, већ да морамо да се ослонимо на наше сопствене могућности и ресурсе“, истакао је.
Што се тиче европског пута, Селаковић каже да за Србију други пут или алтернатива том путу не постоји.

Шаленберг: Процес ЕУ интеграција мора бити конкретнији

Министар спољних послова Аустрије Александер Шаленберг изјавио је да предлог те земље изнет у "нон пејперу" нема везе са украјинском кризом, већ се ради о познатом ставу Аустрије, да европска перспектива земаља кандидата мора бити конкретнија.
Процес европских интеграција је, каже сувише бирократски, и мора се наћи начин да људи у ЕУ, као и у земљама кандидатима имају осећај да је чланство у Унији нешто о чему се озбиљно мисли и што већ сада има конкретне резултате.
"Ради се о томе да покренемо расправу. Аустрија је толико блиско повезана са регионом, да је наш суштински, лични и геостратешки интерес да се овај регион развија у правцу благостања. А, то ће моћи само у ЕУ”, рекао је Шаленберг.
На питање о Косову и Метохији, те да ли Аустрија тежи нормализацији или свеобухватном споразуму који ће водити међусобном признању, Шаленберг је рекао да нормализација није став Аустрије, већ Европске уније.
"Треба да се настави процес нормализације, дијалог Београда и Приштине. Корак по корак ка нормализацији, јер је то у интересу стабилности у региону”, рекао је Шаленберг.
Он је указао на историју средње Европе и Аустрије, и да би постојало „штошта” после 1918. године што би могло да се погледа.
„Није све у потпуности успело, али говоримо о региону пуном крвавих сукоба, разочарања, конфликата, а погледајте где смо сада… То треба да буде инспирација земљама попут Србије, али и у Приштини, Сарајеву, и то је прави пут. А, Европа је прави оквир за тако нешто“, рекао је Шаленберг, пренео је Танјуг.
Он се надовезао и на излагање министра Селаковића због чега се Србија не придружује санкцијама Русији, наводећи да „земљотрес“ који доживљавамо неће проћи тако брзо, за пар недеља или месеци, јер су ово тектонски потреси.
"Аустрија има велики степен зависности што се тиче извора енергије, развијали смо добре односе са Москвом. Али, управо земље, попут Аустрије и Србије, које нису део војног савеза, морају да знају да је дистанца врло компликована у тренутку када је угрожено међународно право и када је потребна сигурност", рекао је Шаленберг.
Додао је да поштује другачије мишљење, али и напоменуо да развој средње Европе показује пут који је пређен, да је могуће превазиђи историјске проблеме, па је уверен да се то може десити и у овом региону.
Коментар