„Није цела пруга покривена камерама, јер је то превелика инфраструктура. Морали бисмо стотине камера да поставимо и запослимо огроман број људи да прати те камере, али оно што ћемо морати је да ангажујемо дронове који ће пратити возове. Не угрожава се само имовина већ и безбедност путника“, рекао је Момировић гостујући на Телевизији К1.
Додаје да велики инфраструктурни пројекти увек открију и другу страну друштва.
„Појединци из чистог вандализма каменују возове и немају свест о томе колико је опасно красти ограду на железници. Направили смо нешто најбоље у Европи и морамо да сузбијемо вандализам. Наших 150 инжењера из целог света вратило се у земљу да заврше овај пројекат“, рекао је Момировић.
Министар је подсетио да је формирана радна група са припадницима Министарства унутрашњих послова и Републичким тужилаштвом.
„И већ имамо резултате, ухапшени су људи који су каменовали воз и они који су крали ограду, нажалост и један човек из железница. Све који уништавају друштвену имовину ћемо гонити и санкционисати. Казне су велике за оштећења на железничкој инфраструктури и могу ићи до осам година, јер је реч о угрожавању саобраћаја и могућности губитка живота. То су озбиљна кривична дела“, истакао је Момировић.
Каже да је брзу пругу између Београда и Новог Сада за три месеца користило више од 400.000 људи.
„Сваког дана користе ову пругу људи из Инђије, Бановаца... Викендом је и даље немогуће доћи до карата. Огроман је број путника из Црне Горе и Босне који су дошли само да се провозају возом - из Пљеваља, Бањалуке, Бијељине. Ми немамо кашњења на тој линији у претходних неколико месеци и велики је то успех, сваког дана добијам извештаје. Не слажем се да је цена карте од 400 динара неодржива“, навео је Момировић.
Он је подсетио да је барска пруга до Ваљева комплетно реконструисана.
„У октобру креће инвестиција брзе пруге од Београда до Ниша, спојићемо их најквалитетнијом инфраструктуром“, казао је министар, пренео је Танјуг.