„Свеопшти је утисак да у Хрватској данас постоји воља да се задовољи правда за хрватске жртве, али не и за жртве других националности”, нагласио је Брамерц, подносећи редован извештај Савету безбедности УН у Њујорку.
Главни тужилац је подвукао да је „Влада Хрватске донела политичку одлуку да блокира правосудни процес” у предметима у којима су жртве били нехрвати.
Како је саопштило тужилаштво у Хагу, Брамерц је констатовао да Хрватска кочи сарадњу са Србијом и Босном и Херцеговином у кривичном прогону починилаца ратних злочина, преноси Политика позивајући се на агенцију Бета.
Србија и БиХ, које су, по Брамерцовим речима, у међусобној сарадњи и размени доказа оствариле напредак, „суочавају се са озбиљним тешкоћама у настојању да обезбеде сарадњу Хрватске”.
Брамерц је прецизирао да је Хрватска остала нема на захтеве тужилаца из БиХ за сарадњу у „више од 80 предмета” од којих су неки поднети „пре седам година”.
Хрватско министарство правде, Брамерц је оптужио да „блокира” те захтеве.
„Постоји једноставан корак које Хрватска може предузети...а то је да пошаље све неиспуњене захтеве за сарадњу, које тренутно блокира Министарство правде, својим надлежним правосудним властима и охрабри их да хитно реше те захтеве”, казао је Брамерц.
Он је оценио да у Србији, Хрватској и БиХ још има „више 3.000 осумњичених” за ратне злочине, злочине против човечности и геноцид” против којих се мора спровести истрага и кривични прогон.
Државе бивше Југославије, главни хашки тужилац позвао је да „ставе на страну своје политичке разлике и значајно побољшају сарадњу у потрази за несталим особама”.