НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

На Месецу има воде – потврдили кинески научници

Кинески научници потврдили су раније сумње да би на Месецу могло да буде воде.
Sputnik
Тестирањем узорака стена коју је сакупила сонда Чанг Е-5 дошли су до налаза о постојању воде на Земљином једином сателиту и своја сазнања објавили у чланку у часопису „Нејчр комјуникејшнс“, преноси РТ.
Лунарна сонда слетела је на Месец у децембру 2020. године, сакупивши узорак од око 1,7 килограма стена и тла, познатог као реголит. Ова летелица има и уграђене инструменте помоћу којих је мерила хемијски састав прикупљених узорака.
Прикупљени подаци омогућили су кинеским истраживачима да претпоставе да би молекули воде могли да буду присутни са око 120 ppm (1 ppm је милионити део једне целине) у једној групи месечевих стена и са 180 ppm у другој групи стена.
Потом је тим Кинеске академије наука потврдио присуство воде у узорцима директним проучавањем материјала који је сонда Чанг Е-5 донела на Земљу. Испоставило се да је тло које су научници анализирали релативно суво - чак и по лунарним стандардима - показујући нивое воде од 28,5 ppm.
Научници су открили и да је минерал апатит присутан међу узорцима који имају садржај воде од 179 ppm, што је било у складу са ранијим предвиђањима.
Телескопска и сателитска посматрања дуго су наводила научнике на сумњу да вода постоји на месецу, било као такозвани хидроксил било као H2O у стенама.
На тај начин постоји нада да ће космонаути, колонизујући Месец у будућности, моћи да извуку молекуларни кисеоник и водоник из тамошњег окружења како би за себе произвели воду и чисти кисеоник.
Коментар