То пише у одговору Управе полиције, а у тој институцији наводе да због процјене АНБ-а Бечићу је укинуто обезбјеђење након истека три мјесеца од престанка функције, а у којем пероду је имао заштиту безбједности сходно члану 6. Владине Одлуке о одређивању личности, објеката и простора које обезбјеђује Управа полиције.
“Такво мишљење АНБ-а за мене дефинитивно не може бити изненађење ако се присјетимо да је АНБ некадашњег режима, који се сада, захваљујући УРА и СНП-у, поново вратио на власт, мене својевремено тајно пратио, због чега се воде судски поступци против бившег директора Агенције за националну безбједност.”, истакао је Бечић одговарајући Дану.
Како је додао, због борбе коју заједно са колегама води против организованог криминала и корупције, у претходних неколико година био је изложен бројним пријетњама, због чега су вођени многи тужилачки и судски процеси, а неки од њих су резултирали и осуђујућим затворским пресудама.
Лазовић и даље има обезбјеђење
Бечић се осврнуо и на то што Зоран Лазовић, бивши помоћник директора УП, и даље има обезбјеђење.
“Лазовић, који нас је убјеђивао да Вељко Беливук и Марко Миљковић нијесу опасност по Црну Гору и за чијег сина Еуропол тврди да је високо позиционирани члан "кавачког клана", и дан-данас има државно обезбјеђење практично на нивоу предсједника, тако да вам је јасно у каквој земљи апсурда ми живимо.”, навео је Бечић.
Из Управе полиције су појаснили да је Лазовић статус штићене личности добио сходно одредбама члана 10 владине одлуке о одређивању личности, објеката и простора које обезбјеђује Управа полиције. Тим чланом прописано је да Влада може, на предлог МУП-а, да одреди да се се обезбиједе и друге личности ако на то указује безбједносна процјена степена угрожености.
“Дакле, Зоран Лазовић није добио статус штићене личности по престанку фукнције, већ по члану по којем лице може добити статус штићене личности уколико на то указује безбједносна процјена степена угрожености (коју сачињава Агенција за националну безбједност), као и други подаци и сазнања из надлежности полиције, што је конкретно случај и код Зорана Лазовића .”,навели су из УП.
Пратили га полицијаци чланови “кавачког клана”
Бечић указује да је јавност из званичне полицијске службене забиљешке, која је постала доступна прије неколико неђеља, сазнала да су ме у октобру прошле године, док је обављао функцију предсједника Скупштине, тајно су га пратили полицијски функционери за које Еуропол тврди да су високо позиционирани чланови "кавачког клана", укључени у међународни шверц наркотика.
“Индикативно је, а на шта је прије неки дан у питањима постављеним министру унутрашњих послова указао и члан Одбора за безбједност Борис Богдановић, да је петнаестак дана прије овог тајног праћења владин авион којим сам практично први пут летио крајем септембра прошле године при повратку из званичне посјете Љубљани имао озбиљан квар при слијетању, који пуком срећом није завршен тешким последицама, а што је први такав случај у историји летова било ког црногорског државника.”, саопштио је Бечић.
Ипак, у процјени Агенције за националну безбједност, како је саопштено из Управе полиције, нијесу регистрована сазнања која би указивала да је у овом тренутку безбједност Алексе Бечића угрожена или умањена у мјери и обиму који би захтијевали наставак заштите безбједности и након истека три мјесеца од престанка функције, а у којем пероду је имао заштиту безбједности, сходно члану 6 владине одлуке о одређивању личности, објеката и простора које обезбјеђује Управа полиције.