СРБИЈА

Боцан-Харченко: Решење статуса Косова није могуће без Русије

Амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко изјавио је да решење статуса Косова није могуће без сагласности Савета безбедности УН, а самим тим и подршке Русије. Он је поновио да је Резолуција 1244 Савета безбедности УН једини основни међународни правни темељ за регулисање статуса Косова.
Sputnik
Боцан-Харченко је на питање колико сада вреди глас Русије против признања Косова и чланства у УН одговорио да све остаје исто.
„Решење статуса Косова није могуће без става СБ УН и без подршке Русије. Глас Русије у Уједињеним нацијама остаје исти, јер ми јесмо, бићемо и остаћемо стална чланица СБ УН. Чланство Косова у УН није могуће без нашег одобрења, односно сагласности“, рекао је Боцан-Харченко.
Говорећи за Н1 о односима Србије и Русије, он је истакао да не види да Београд суштински мења свој однос према Москви, као и да Европска унија тера Србију да уведе санкције, док сама остаје највећи међународни економски партнер Русије.
Како је рекао, односи се не мењају и поред неких предузетих корака од стране Србије, попут гласања за резолуцију Уједињених нација против руске војне операције у Украјини.
„Неки кораци су нас разочарали, мислим на резолуцију у УН. Чувајући пријатељски однос, тражимо и разумемо стварни разлог зашто“, казао је Боцан-Харченко и додао да је потез Београда био последица притиска са Запада.
Упитан да прокоментарише отказану посету шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова Београду, Боцан-Харченко је навео да би за Србију било још боље да је Лавров дошао.
„Ова посета би појачала положај Србије. То би била одлична могућност расправе око најзначајнијих пројеката наше сарадње. Лавров би добио могућност непосредно одавде да каже наш став око Косова и Републике Српске. И Русији и Србији су одузели ову могућност“, указао је руски амбасадор и констатовао:

„Да ли можете замислити да би неко из Русије рекао да је посета Шолца или било кога штетна за наше односе? Немогуће је замислити такву изјаву“.

Он је истакао да Русија нема ништа против европског пута Србије ако је то њен национални интерес, иако је, како каже, сада „тешко рећи да је ЕУ једна пријатељска институција“.
Боцан-Харченко објашњава да је Србија изузетак у односу на чланице и кандидате за улазак у ЕУ, јер док води преговоре с Бриселом пази на свој национални интерес, укључујући и односе са Русијом.

„Србија има доследан и чврст став да не прихвата санкције Русији“, истакао је Боцан-Харченко.

РЕГИОН
Боцан-Харченко: Положај Српске један од приоритета спољне политике Русије
СРБИЈА
Боцан-Харченко: Русија има чврсту наду да јој Србија неће увести санкције
Коментар