РУСИЈА

Директор Гаспрома: Огромно хвала Европљанима за високе цене гаса

Директор Гаспрома Алексеј Милер рекао је данас да огромну захвалност за високе цене гаса треба исказати европским гасним операторима.
Sputnik
„Заједно смо сведоци шок-цена. Постали смо сведоци ултра високе волатилности на тржиштима роба и веома високе инфлације. Али ништа од тога није почело јуче или данас, а за то треба рећи 'огромно хвала' иностраним операторима, пре свега европским“, рекао је Милер на сесији „Светко тржиште нафте и гаса данас и сутра“, организованој у оквиру Међународног економског форума у Санкт Петербургу.
Он је подсетио на то да је Гаспром „упозоравао Европу да гас није роба, а да је спот тржиште неликвидно“.
Према Милеровим речима, светска потрошња гаса се у првих пет месеци ове године, у поређењу с истим периодом 2021. године, смањила за 25 милијарди кубних метара, од којих се 24 милијарде односе на земље Европске уније.
Милер је додао да је извоз „Гаспрома“ у Европу смањен за неколико десетина процената, али да су цене гаса порасле неколико пута, због чега компанија не трпи штету.

Проблеми "Северног тока 1" још нису решени

Када је реч о тренутним проблемима са испоруком гаса преко гасовода „Северни ток 1“ Милер је истакао да у овом тренутку не постоји никакво решење за ограничење рада компресорске станице „Портова“, због које је смањена испорука руског гаса Немачкој. Он је додао да немачка компанија Сименс за сада ћути и покушава да пронађе решење.
Агенција Блумберг је, позивајући се на изворе, саопштила да кључна опрема за рад гасовода „Северни ток“ не може да се врати после техничког сервисирања из Канаде због санкција против Русије, а да би испоруке гаса Немачкој због тога могле бити ограничене на одређено време.
Према наводима извора, друга турбина, која такође треба да буде ремонтована, не може да буде послата преко границе. Немачки концерн Сименс је потврдио да не може да достави гасну турбину за „Северни ток“ после ремонта у Канади због санкција које је та земља увела против Русије, те да компанија тражи решење проблема.
Гаспром је у уторак саопштио да због ограничења у компресорској станици „Портова“ може да испоручи само 100 милиона кубних метара гаса дневно, уместо планираних 167 милиона, а у среду је упозорио на то да би испорука могла бити додатно смањена на 67 милиона кубних метара гаса дневно. Разлог за то је што сада могу да се користе само три гасне пумпе.

Гас преко „Северног тока 2“ би данас могао да крене ка Немачкој

Коментаришући ситуацију у вези с обуставом пројекта „Северни ток 2“ Милер је рекао да је он под притиском и да би гас из њега могао да крене ка Европи одмах.
„'Северни ток 2' је под притиском и гас би могао и данас да се испоручује у Немачку преко њега, али он није пуштен у рад, јер није сертификован“, рекао је Милер.
Немачка влада је обуставила сертификацију гасовода пошто је Русија признала независност Доњецке и Луганске Народне Републике. Министарка иностраних послова Немачке Аналена Бербок је тада рекла да је пројекат „фактички замрзнут“.

Повећан извоз гаса у Кину

Директор Гаспрома је рекао да ће руски гасни гигант додатно убрзати реализацију источних гасних програма.
„Што се тиче источног гасног програма, нисмо почели да га развијаом и реализујемо јуче, али смо се већ убрзали и могу да кажем да ћемо додатно убрзати његову реализацију“, навео је Милер.
Према његовим речима, Гаспром је повећао извоз гаса у Кину током пет месеци ове године за 67,5 одсто.
Потражња за природним гасом у Кини у протеклих десет година, од 2011. до 2021. године осигурала је 32 одсто укупне светске потражње. Средњи годишњи раст потражње за гасом у Кини у протеклих пет година је био 22 милијарди кубних метара.
Према његовој оцени, потражњу за сировинама у свету замениће потражња за валутним резервама, а Русија ће у новом економском устројству играти велику улогу. „То је веома озбиљна тектонска промена, огромна“, рекао је Милер и додао да она Русији отвара нове могућности.
„То нам даје нове могућности с тачке гледишта престројавања светског система производње и прерасподеле енергетских ресурса са циљем ефикаснијег и праведнијег енергетског снабдевања“, закључио је Милер и додао да је Русија гарант енергетске стабилности својих пријатеља.
Јубиларни, 25. Међународни економски форум у Санкт Петербургу одржава се од 15. до 18. јуна.
РУСИЈА
Проблеми с ремонтом турбина могу довести до потпуне обуставе рада „Северног тока 1“
Коментар