„Једини начин је да се одустане од политике хегемонизма у светским пословима и да се схвати да Русија не жели, не може и неће бити ничији вазал - у било ком смислу те речи. И тада ће сазрети идеја да се са Русијом може разговарати само на основу узајамне користи, узајамног поштовања и онда ће доћи време за планирање следећих контаката“, рекао је он.
Политички и економски рат са Русијом нема будућност
Портпарол Кремља је навео да ратовање са Русијом и у политичком и економском смислу нема будућност, а покушаји да се Русија угуши санкцијама су осуђени на пропаст. Он је нагласио да санкције стварају проблеме и Русији и онима који их уводе и да САД нису уводиле тако оштре санкције још од периода Хладног рата.
„То је заиста тако. Прво, такве санкције се нису примењивале још од периода Хладног рата, а друго, нису се уводиле ни једној земљи на свету“, рекао је Песков.
Додао је да се Русија сусрела са невиђеним економским ратом и незапамћеним покушајима да се изолује и нагласио да разговори Русије и САД неће бити исти, као и да ће сада Москва са Вашингтоном водити оштрији дијалог.
Подсетимо, у Женеви је пре годину дана одржан самит председника Русије Владимира Путина и председника САД Џозефа Бајден. Како је раније изјавио портпарол Кремља, тренутно дијалог не постоји, а САД су против Русије увеле шест пакета санкција.
Специјална војна операција у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Као одговор на руску специјалну војну операцију у Украјини, западне земље почеле су да уводе нове антируске санкције.
Европска унија увела је крајем маја и шести пакет санкција против Русије који предвиђа постепено увођење ембарга на увоз „црног злата“ из Русије. Забрана ће се односити само на испоруке морем, а нафта која се испоручује нафтоводом „Дружба“ не подлеже ограничењима. Шести пакет европских санкција такође предвиђа искључење „Збербанке“, „Россељхозбанке“ и „Московске кредитне банке“ из СВИФТ-а.