„Настављамо са нашом стратегијом...Њоме не само да су обухваћене финансијске санкције, већ и мере ограничења извоза, које ће у најскорије време и у још већем степену дугорочно гледано исцрпети руску индустријску и технолошку базу за одбрамбени, космички, као и остале критичне и стратешке секторе“, рекао је он.
Као доказ ефикасности санкција, Прајс се позвао на Централну банку Русије, која је, према његовим речима, признала да руска привреда више неће бити иста као пре 24. фебруара.
Он је подсетио да су САД изузеле из санкција пољопривредне производе, као и ђубрива и настављају да чине „све могуће у циљу минимизације трошкова“ САД и других земаља.
Америчке власти проверавају информацију о трећем несталом Американцу у Украјини
Прајс је саопштио и да САД проверавају информације о трећем Американцу за ког се претпоставља да је нестао без трага у Украјини.
Како је додао, за сада нема конкретнијих информација и верује се да је отишао у Украјину да би учествовао у борбеним дејствима.
Раније је саопштено да су руске снаге заробиле два америчка плаћеника у близини Харкова, иако америчке власти нису потврдиле ту информацију.
САД и ЕУ помогле Украјини да извезе жито
Портпарол је нагласио да су САД и ЕУ помогле Украјини да у мају извезе 1,7 милиона тона жита, што је више него у априлу, али знатно мање од потребне количине.
Према проценама америчких власти, у оптималним условима, Украјина може да испоручује три милиона тона жита месечно, односно, половину количине из мирнодопског периода.
Прајс је поново апеловао на Русију да одблокира црноморске луке Украјине и омогући јој обнову испорука поморским путем.
Вашингтон не верује Пекингу
Портпарол Стејт департмента изјавио је да Сједињене Америчке Државе не верују у саопштења Пекинга о његовој неутралности у украјинском сукобу и сматрају да држи страну Русији.
„Кина је већ направила свој избор. Након више од три месеца од почетка руске инвазије на Украјину, Кина, упркос свим причињеним несрећама, људским жртвама, глобалним последицама, укључујући и по прехрамбену безбедност и даље држи страну Русији“, рекао је он на брифингу.
Како је додао, изјаве о неутралном ставу Пекинга нису ништа друго до празне речи.
Раније је заменик министра одбране САД за политичка питања Колин Кол изјавио да Пентагон сматра да ће Москва и Пекинг због специјалне војне операције Русије у Украјини наставити да се зближавају. Он сматра да Сједињене Америчке Државе у том спајању виде удружену војну претњу, коју наводно представљају две земље.
Специјална војна операција у Украјини
Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи које већ осам година малтретира и над којима врши геноцид кијевски режим“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.