Тако кијевске власти треба да спроведу реформу правосуђа, уведу законе који спречавају корупцију, олигархију, прање новца, промене законе о националним мањинама и усагласе закон о медијима са директивом Европске уније о аудиовизуелним медијским услугама.
„Процес приступања се и даље заснива на утврђеним критеријумима и условима. То омогућава свакој земљи која учествује у процесу да напредује на основу сопствених достигнућа. Истовремено, то значи да се статус кандидата за ЕУ може укинути ако се не испуне основни услови“, саопштила је Европска комисија.
Европска комисија је ове недеље препоручила да се Украјини и Молдавији додели статус кандидата за Европску унију. Коначну одлуку донеће лидери ЕУ на самиту који ће бити одржан 23. и 24. јуна.
Хрватска је последња земља која је приступила Европској унији 2013. године. Требало је десет година да се њена пријава размотри. То није једини такав пример. Албанија је, на пример, добила статус кандидата 2014. године, Турска га је добила још 1999. године, али ниједна од ове две земље нису постале чланице ЕУ.