СВЕТ

„Ноћна мора за Макрона“: Без апсолутне већине, председник суочен са тешкоћама

Емануел Макрон
Коалиција Заједно председника Француске Емануела Макрона освојила је 245 посланичких мандата у другом кругу парламентарних избора у Француској и тај скор је далеко слабији од очекиваног освајања апсолутне већине, као на претходним изборима 2017. године.
Sputnik
Париски "Монд" оцењује да је то "ноћна мора" за шефа државе који је током кампање позвао Французе да му дају јасну и убедљиву подршку, а да је Макрон сада суочен са кохабитацијом и озбиљним потешкоћама да спроводи своју политику.
"Ситуација је без преседана. Никада Народна скупштина није доживела такву конфигурацију у историји Пете Републике", поручила је премијерка Елизабет Борн, која је са 52,46 одсто гласова тесно изабрана у департману Калвадос у Нормандији.
Макрон је током кампање најављивао синдикалну интеграцију, подизање старосне границе за одлазак у пензију и убризгавање новог живота у француску нуклеарну индустрију, али сада, након парламентарних избора нема утврђеног сценарија како ће се одвијати политички живот у Француској, наводи Монд.
Макронове опције укључују формирање владајуће коалиције или председавање мањинском владом која мора да уђе у преговоре са противничким политичким блоком, наводи Ројтерс и ддоаје да би уколико се не постигне политички договор Француска могла да се нађе у политичкој парализи.
Макрон је у априлу постао први француски председник у последње две деценије који је освојио други мандат, пошто су се бирачи ангажовали у намери да крајњу десницу држе изван врха власти.
Ипак, он је освојио свој други мандат у тренутку када је Француска дубоко разочарана и подељена земља у којој расте подршка популистичким партијама и на десном и на левом политичком спектру, напомиње агенција.
Странка крајње деснице Национално окупљање Марин Ле Пен освојила је историјски успех и највећу заступљеност икада у Доњем дому парламента, док ће нови левичарски блок НУПЕС који предводи Жан-Лик Меланшон, предводити моћну парламентарну опозицију.
"Разбијање председничке странке је успешно завршено", сматрају присталице Меланшона и указују да ће после првог председничког мандата обележеног владавином коју је сам Макрон упоређивао са Јупитеровом, председник сада морати да се окуша у умећу изградње консензуса.
"Култура компромиса је култура коју ћемо морати да пригрлимо, али то морамо чинити окупљањем око јасних вредности, идеја и политичких пројеката корисних за Француску", поручио је министар финансија Бруно Ле Мер.
СВЕТ
Макрон без апсолутне већине у парламенту - освојио 245 посланичких места
Коментар