Према његовим речима, сада постоји велика потреба да се осигура стратешка стабилност, да се одржи режим неширења оружја за масовно уништење и да се побољша ситуација у сфери контроле наоружања.
Реторичке игре Запада на тему сукоба с Русијом су опасне
Коментаришући ситуацију у вези с прекидом транзита робе из Литваније у Калињинградску област и изјаве америчких званичника у вези с реакцијом Русије на ту одлуку литванских власти, Рјабков је упозорио западне земље да се суздрже од опасних реторичких игара на тему хипотетичног сукоба с Русијом.
„На Западу постоје снаге које су, нажалост, утицајне и повлаче полуге власти, а које чине све, у буквалном смислу, да изазову даљи раст напетости у односима с Русијом. Та чињеница је забрињавајућа. Утисак је да појединци просто немају никакве границе када је реч о измишљању сценарија према којима је оружани сукоб с нама неизбежан“, рекао је Рјабков новинарима.
Дипломата је то навео поводом изјаве портпарола Стејт департмента Неда Прајса да се Вашингтон озбиљно односи према руским претњама Литванији и да ће САД „бранити своје савезнике у НАТО-у и Литванију“ у складу са Чланом 5 Повеље НАТО-а, према којем је напад на једну чланицу Алијансе – напад на све.
Рјабков је додао да се Русија „одговорно односи према свим својим обавезама и да то што Европска унија и Литванија сада предузимају на плану ограничења транзита робе у Калињинградску област представља нови тежак ударац на темеље европске архитектуре“.
„Наши интереси ће притом гарантовано бити заштићени. Одговор ће уследити, он се сада разрађује, али желео бих да упозорим НАТО и политичаре у Европској унији да се окану опасних реторичких игара на тему сукоба“, нагласио је Рјабков.
Дипломата је упозорио и на то да се у догледној будућности не може искључити могућност продубљивања криза у оним деловима света у којима САД желе да остваре своју доминацију.
„Пре свега, уочавамо раст конфликтног потенцијала у Азијско-пацифичком региону“, рекао је Рјабков.