Масовни штрајкови на железници у Уједињеном Краљевству почели су 21. јуна, означавајући највећи индустријски протест у земљи у последњих 30 година. Хиљаде железничких радника иступило је, доводећи земљу у колапс јер транспортно особље захтева боље услове рада.
Очекивало се да ће разговори између синдиката и владе да се избегну нови штрајкови одржати у среду, али „никад заправо нису почели“, саопштила је државна компанија „Нетворк рејл“. Генерални секретар синдиката Мик Линч је за неуспеле преговоре окривио секретара за саобраћај Гранта Шапса.
„Упркос најбољим напорима милитантних синдикалних лидера да нашу земљу доведу до застоја, јасно је да овонедељни штрајкови нису имали жељени ефекат јер је више људи могло да ради од куће. Међутим, превише вредних породица и предузећа били су неправедно погођени одбијањем синдиката да се модернизује“, рекао је секретар за саобраћај.
Синдикати захтевају боље услове рада за запослене у транспортном систему, посебно повећање плата од најмање седам одсто за чланове РМТ-а. Влада тврди да би синдикат требало да реши то питање директно са послодавцима.
Путници са опремом за камповање укрцавају се у воз на железничкој станици Падингтон, у Лондону
© AP Photo / Matt Dunham
Британски премијер Борис Џонсон осудио је штрајкове као „погрешне и непотребне“, подсећајући како је влада подржавала железничку индустрију са „хиљадама и хиљадама фунти“ током пандемије. Сада, према речима премијера, штрајкови не утичу само на именовања и планове људи, већ и штете предузећима која се боре да се опораве након пандемије, преноси међународни Спутњик.