„Русија потпуно свесно користи глад као убојито оружје, цео свет узима за таоце“, изјавила је министарка у Берлину.
Она је изразила солидарност са народом у Украјини и у Африци који страда због „житног рата који је покренула Русија“.
По речима Бербокове, Русија „покушава да пребаци на друге кривицу за нагли раст цена хране“ и „блокира луке“ у Црном мору.
Како је оценила, ситуација је „веома драматична“.
Након изјаве немачке министарке огласио се заменик председника Савета безбедности Русије Дмитриј Медведев.
„Наравно, чудно је чути тако нешто од званичника чија је земља 900 дана држала у блокади Лењинград, где је од глади умрло скоро 700.000 људи“, поручио је Медведев.
Подсетимо, УН су упозоравале на опасност од избијања прехрамбене кризе због недостатка жита, а Запад је оптужио Русију да онемогућава испоруке жита на светско тржиште.
Москва је категорички одбацила те оптужбе, истичући да је на Украјини да разминира море у црноморским лукама како би бродови са житом, и руски и украјински, могли да крену.
Немачка фашистичка блокада Лењинграда током Другог светског рата трајала је тачно 872 дана, од 8. септембра 1941. до 27. јануара 1944. године и то је најдужа и најстрашнија блокада једног града у 20. веку. Руска северна престоница је на почетку немачке блокаде имала око два и по милиона становника, а према подацима изнетим за време Нинбершког процеса, током опсаде је 17 хиљада људи погинуло од бомбардовања и гранатирања града, док је 632 хиљаде људи умрло од глади, хладноће и болести. Процене броја жртава варирају, али има података да је страдало више од милион људи.