НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Јапански научници направили велики корак ка стварању хибрида машина и људи

Стручњаци Института индустријских наука Универзитета у Токију саопштили су да су израдили роботски прст покривен људском кожом, коју су одгојили на њему самом. То је битан корак ка производњи уверљивих простетичких направа са интегрисаним људским ткивом, а даље у будућности и хибридних ентитета који се састоје од живе и неживе материје.
Sputnik
Роботски прст прекривен људском кожом која је узгојена на самом постољу које функционише као кост (а не одвојено) и може да се сама обнавља, иако се лаички гледано чини ситницом, заправо није мали корак ка интеграцији људског ткива с неорганском материјом – корак ка стварању хибрида између човека и машине, какав је, рецимо, био киборг Робокaп.
Истраживачки тим који је на овоме радио лабораторије професора Шођи Такеућија 2018. године успео је да конструише једноставног минијатурног робота у облику прста који подиже и спушта предмете захваљујући правом органском мишићу накалемљеном на његов пластични костур, односно, чињеница да се већ неко време озбиљно ради на томе да се са неорганском материјом интегрише не само кожа, већ и мишићи.
Јапански стручњаци су тада применили нову технологију култивисања мишићних ћелија захваљујући којој су у знатној мери решени проблеми недостатка снаге и брзог одумирања мишића причвршћених за пластику који су до тада постојали.

Храбро у будућност

Технички изазови за пуно интегрисање људског ткива с неорганском материјом, односно, машинским и електричним склоповима, међутим, и даље су огромни, па је производња киборга какви се могу видети на биоскопским платнима још увек далеко.
На пример, када је у питању даљи развој технологије за интеграцију коже с неорганском материјом, јапанском истраживачком тиму предстоји рад на томе како обезбедити доток крви ћелијама коже које су одгајили на неорганском костуру и како међу њих унети знојне жлезде и фоликуле длаке да би се створило ткиво које је у потпуности идентично људском.
Но, захваљујући продорима које су постигли професор Такеући и његове колеге из Одељења за механичке и биофункционалне системе Института индустријских наука, који заједно врше истраживање у области биороботике (поља које спаја кибернетику и биоинжењеринг), за почетак се може очекивати израда протетичких направа уверљивог изгледа, са људском кожом и мишићима.
Иначе, прецизно речено, у биороботици се за оно што настоје да развију професор Такеући и његове колеге преферира израз „биохибридни робот“, а не „киборг“, јер овај други обично сугерише да је реч о надомештању функција људског организма помоћу машинских и електронских компоненти, док „биохибридни робот“, обрнуто, подразумева да живо ткиво надопуњује или пружа одређену предност неорганским склоповима коју они сами по себи немају, пише РТС.
Конкретно, права органска кожа и мишићи осетно су флексибилнији од вештачке силиконске коже и металних и пластичних компоненти које творе скелет у робота. Они су такође мекши, па су, у случају да хуманоидни робот (андроид) дође у судар са људима, последице по ове друге блаже.
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
„Питао сам робота шта га плаши“: Инжењер Гугла суспендован после открића о вештачкој интелигенцији
Коментар