Изложба је конципирана тако, да се посетиоци разгледајући живописне паное хронолошки поређане почевши од неолита до римског периода, упознају са историјом Кипра која сеже 11 хиљада година у прошлост.
Изложба “Археолошко благо Музеја Кипра” представља најаву велике археолошке поставке која ће од 10. маја 2023. гостовати у Народном музеју Србије
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Због великог броја археолошких налазишта, цело острво се може сматрати својеврсним музејем на отвореном.
„Од неолитских насеља, старих више од 11 хиљада година, преко спектакуларних грчко-римских рушевина, као што је античко позориште Курион, до средњовековних тврђава као што је Колоси, листа блага је безгранична...", рекао је Димитрије Теофилакту, амбасадор Кипра у Србији на отварању изложбе и додао да „дуга историја и богата култура чине Кипар једном од најстаријих цивилизација на Медитерану“.
Бокали из кипарско - архајског периода, VI век пре н.е.
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Амбасадор Терофилакту подсетио је да Кипар на Унесковој листи светске културне баштине има три знаменитости – сликарство цркава у регону Тродоса, Пафос – митско место рођења богиње Афродите и неолитско насеље Хирокитија.
Изложба “Археолошко благо Музеја Кипра” је конципирана тако да прати хронолошки низ, почевши од неолита до римског периода
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Кипарски музеј је основан 1882. године током британске окупације острва након петиције кипарског народа.
Дрвени престо украшен плочицама од слоноваче из краљевске некриопоље са Саламине
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Петиција, коју је британској администрацији доставила делегација на челу с верским вођама како хршћанског тако и муслиманског становништва, покренута због нелегалних ископавања и кријумчарење антиквитета са острва.
Колекцију Кипарског музеја чине само артефакти откривени на острву
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Најобимније од њих је неколико година раније изнео амбасадор Сједињених Држава Луиђи Палма ди Чеснола, који је прокријумчарио преко 35.000 артефаката са острва. Већи део артефаката је уништен током транспорта, док је један део завршио у Метрополитен музеју у Њујорку.
Обраћање амбасадора Кипра на отварање изложбе “Археолошко благо Музеја Кипра”
© Sputnik / Лола Ђорђевић