На Дворском тргу града су неколико сати наступали познати руски извођачи, а догађај је завршен пловидбом брода са црвено-плавим једрима дуж реке Неве, као и величанственим ватрометом.
Више од 60.000 бивших средњошколаца присуствовало је догађају у центру северне престонице.
Вече које ће заувек остати урезано у сећању
Како каже за Спутњик матуранткиња из града Киржи Арина Зубец, празник „Пурпурна једра“ се организује у Русији од 1968.године.
„Због великог броја посетилаца, догађај је на неко време био обустављен, али је поново почео да се слави 2005. Сада је ово већ постала традиција. Људи из целе земље долазе у Санкт Петербург да виде чувена „Ватрена једра“, објашњава саговорница.
Према речима Емаљанове Софије, матуранткиње из Санкт Петербурга, овај догађај се може доживети само једном у животу.
„Организује се како би нама - матурантима, у сећању остало нешто незаборавно што је везано за крај средње школе. Сваке године на сцени наступају познати руски извођачи. Сви се веселимо, певамо и играмо. Чак и после завршетка организованог програма, славље уме да траје и до зоре“, каже она.
Почетак новог периода живота
На питање, зашто брод плови реком Невом са подигнутим једрима, Софија објашњава, да то означава почетак новог периода живота.
Матуранти у Санкт Петербургу
© Sputnik / Николина Тесла
„Брод плови и носи са собом делић онога што је заложено у детињству и школским данима. Подигнута једра асоцирају да свако од нас наставља даље и бира свој животни пут. Током пловидбе брода, због своје будућности, свако треба да замисли жељу која ће се сигурно остварити“, каже Емаљанова.
На празнику „Пурпурна једра“, ове године је наступали су познати руски извођачи популарне музике: Полина Гагарина, Лусја Чеботина, Коста Лакоста и други.
Подсетимо, празник „Пурпурна једра“ у Санкт Петербургу у прошлости се обележавао сваке године у част совјетских, а сада се слави у част руских матураната средњих школа, по правилу у прву суботу пред почетак „белих ноћи“ (између 18. и 25. јуна, искључујући 22. јун).
Манифестација је први пут одржана 27. јуна 1968. године. Тог дана, лењинградски ученици су први пут на Неви видели бригантину са црвеним једрима, која је касније постала обележје празника.