"Дубоко сам забринут јер је ово је очигледно еволуирајућа здравствена претња коју моје колеге и ја у Секретаријату СЗО изузетно пажљиво пратимо", поручио је Тедрос, преноси Ројтерс.
Ознака "глобално ванредно стање" тренутно се односи само на пандемију коронавируса и текуће напоре да се искорени полиомијелитис, а здравствена агенција УН је, након расправе међународних стручњака, одустала од примене ових мера на епидемију мајмунских богиња.
Раније је проглашено само шест таквих ванредних ситуација: због ковида-19 (2020.), избијање еболе у Демократској Републици Конго (2019.), ширења вируса Зика (2016.), полиомијелитиса или дечија парализа (2014.), због епидемије еболе у Западној Африци (2014.) и ширења Х1Н1 вируса или свињског грипа који је изазвао пандемију (2009.).
У случају проглашења глобалне здравствене опасности било би могуће активирати механизме међународне сарадње с циљем да се ограничи даље ширење болести, што би истовремено био сигнал појединачним земљама да буду у приправности, односно да ојачају капацитете својих здравствених служби.
СЗО дефинише ванредну ситуацију у сфери јавног здравља од међународног значаја, као "ванредни догађај за који је утврђено да представља ризик за јавно здравље других држава услед глобалног ширења болести које потенцијално захтева координисан међународни одговор".
Директор СЗО Тедрос Адханом Гебрејесус је указао раније да је "јасно да постоји необична ситуација" јер се вирус понаша другачије, а мајмунске богиње се појављују у све већем броју држава што захтева координисан међународни одговор.