У понедељак је у ЕУ коначно усвојена законска регулатива, према којој до 1. новембра 2022. године попуњеност складишта гаса треба да износи 80 процената, а наредних година до 90 процената. Складишта гаса постоје у 18 од 27 земаља ЕУ.
„Сјајно је ако поједине земље чланице ЕУ могу да попуне своја гасна складишта до 1. новембра, али ако друге земље не буду могле да остваре 80 процената, посебно велике земље, као што је Немачка, морате бити свесни да ће то имати домино ефекат по целу Европу“, истакао је Јетен.
Министар је додао да у случају „да све земље у северозападној Европу дођу до треће фазе хитног плана који се тиче гаса и испробају све остале мере за спречавање несташице гаса“, онда ће Холандија моћи да проучи могућност повећања обима производње на налазишту у Гронингену.
Истовремено, као што је нагласио и холандски премијер Марк Руте и Јетен је оценио да је то последња мера, а да земља планира да потпуно прекине есплоатацију тог налазишта најкасније 2024. године због наводне штете по екологију.
Претходно је и белгијски премијер Александар де Кро изјавио да је забринут због ситуације у вези с енергетским снабдевањем у Немачкој и упозорио на „домино ефекат“ који би могао да погоди целу Европску унију у случају да се наставе проблеми у испорукама гаса у Немачку.
Након почетка специјалне војне операције у Украјини, западне земље увеле су бројне санкције Русији.
ЕУ је усвојила шести пакет санкција, које, конкретно, укључују постепени ембарго на увоз угља и нафте из Русије.