Основни захтев љубитеља животиња је да се сви пси са улице вакцинишу, чипују, стерилишу и врате у своја станишта, као и да држава спроведе мере како би само регистроване одгајивачнице имале право да се баве узгојем животиња.
Овај скуп подржало је више од 80 удружења из целе Србије, а њихови представници договарали су се о предлозима и захтевима који ће бити представљени на састанку 5. јула у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде са државним секретаром Бобаном Костићем.
Састанак са државним секретаром заказан је за уторак у 13 часова.
Према речима једног од организатора скупа, испред удружења „Нема назад“, Ивана Р. Ивановића, након што пси стигну у прихватне центре, већини се губи сваки траг.
„Наши захтеви су апсолутно придржавање Закона о заштити животиња, нико не тражи да се закон мења. Наш Закон је јако добар и Србија има један од најбољих закона у Европи и ми тражимо само његову примену, а нико га није примењивао од 2009. од како закон постоји“, рекао је он.
Истакао је да у Закону јасно стоји да све власничке животиње морају бити чиповане, а да животиње које су на улици морају бити стерилисане и након опоравка враћене на место боравка.
Протест удружења за заштиту права животиња у Београду
© Tanjug / MILOS MILIVOJEVIC
Протест удружења за заштиту права животиња у Београду
© Tanjug / MILOS MILIVOJEVIC
Додао је да су незадовољни власници и љубитељи животиња против увођења нових Стратегија, већ траже доследну примену постојећег закона.
Он сматра да би се вакцинацијом спречило нежељено размножавање животиња, док би се уградњом чипова знало порекло паса и њихових некадашњих власника, који су их пустили на улице.
Такође, како је објаснио Ивановић, спровођењем Закона о добробити животиња би се спречило да неодговорни узгајивачи одбацују новорођене младунце на улице, а у случају да дође до тога кривично одговарају.
Ивановић је упозорио да ће удружења, уколико Закон не почне да се поштује и њихови захтеви не буду испоштовани, извести људе на улице и блокирати саобраћај, пренео је Танјуг