Према његовим речима, циљ операције је да се становништво Донбаса заштити од геноцида који врши украјински неонацистички режим, демилитаризација и денацификација територије Украјине. Такође, циљ је да се истински издејствује неутрални статус Украјине који је предвиђен украјинским Уставом.
„Без обзира на то што САД и Запад пружају војну помоћ Украјини, повећавајући испоруке убојитог оружја, наведени циљеви биће остварени“, рекао је Патрушев на седници о безбедности у Далекоисточном федералном округу која је одржана у Хабаровску.
Он је додао да је Русија била принуђена да донесе одлуку о специјалној војној операцији јер су ширење неонацизма, функционисање биолабораторија као дела биолошког програма Америке на територији Украјине, планови власти у Кијеву за производњу нуклеарног оружја и намера о приступању НАТО представљали суштинску опасност по безбедност не само Русије, него и целог света.
Патрушев је додао да одлука НАТО да прогласи Русију за непријатеља води ка ескалацији напетости и дестабилизацији у Европи и у супротности је са Оснивачким актом Русија-НАТО који је и даље на снази.
„Сједињене Државе и њихови савезници прогласили су Русију, која брани своје националне интересе и суверенитет, за непријатеља, што је озваничено и документима усвојеним на самиту НАТО у Мадриду“, рекао је он и подсетио да су и Америка и њени сателити одбили да воде са Москвом конструктиван дијалог у области стратешке стабилности и игнорисали захтеве Москве по питању гаранција безбедности.
„Војна инфраструктура НАТО приближава се нашим границама, активно се нагомилавају војне снаге и средства на источном крилу. Донета је одлука о пријему Финске и Шведске у НАТО. Створен је нови војни блок - АУКУС“, констатовао је он.
Патрушев је нагласио и да Америка, како би остварила доминацију и задржала војно-политичко и економско преимућство стечено крајем прошлог века ради на томе да ослаби и притиска Русију.
Реваншистичко понашање Јапана
Патрушев је указао и на то да је Јапан активирао своје реваншистичке намере по питању Курилских острва.
„Ситуација у пограничној области Далекоистичног округа развија се у условима у којима Америка и њени савезници јачају војно присуство у Арктичком и Азијско-Пацифичком региону и активирају се реваншистичке намере Јапана према Курилским острвима стварањем нових војних блокова“, истакао је он.
Смањити инострано учешће у домаћим енергетским пројектима
Патрушев је изнео и став да треба ограничити инострано учешће у домаћим енергетским пројектима, да би се заштитили национални интереси и осигурала енергетска безбедност Русије.
Прве такве одлуке, указао је он, већ је донео руски председник Владимир Путин, мислећи на указ о специјалним економским мерама у енергетској области а у вези са непријатељским акцијама неких држава и међународних организација.