Због нове фискализације, картице не примамо до даљег, пише на једној од радњи на Бежанијској пијаци у Београду. Власник није образложио зашто, али из надлежног министарства стигао је недвосмислен одговор.
"Фискализација дефинитивно нема везе с тим. Прво што се закон о фискализацији уопште не бави начином плаћања, а друго као један модеран и дигитализован систем омогућава да се све врсте плаћања реализују", објашњава за РТС Вук Делибашић, саветник министра финансија.
И поред тога, у Народној банци Србије наглашавају да важећи прописи не предвиђају обавезу да неко прима картице.
"Да ли ће прихватати платне картице и пружити купцима ту могућност плаћања пословна је одлука трговца. Превасходно зато што је то инструмент плаћања за који трговци имају трошкове које плаћају банкама, односно картичним системима. Централна банка утиче на повећање картичних плаћања, уз колико је то могуће, утицај на снижавање трошкова те услуге", наводи НБС.
Издавање рачуна не може да се избегне
Без обзира да ли се плаћа кешом или картицом, издавање рачуна се не може избећи.
"До сад смо извршили око 6.000 контрола. Као последица неиздавања фискалних рачуна је привремена мера забрана обављања делатности изречена код 800 пореских обвезника у трајању од 15 дана", истиче Ненад Кртолица из Пореске управе.
Након тог рока њихов рад је под појачаним надзором.
Што се продаваца на пијаци тиче, неки потпуно мирно чекају коначно решење статуса.
"Имам пољопривредно газдинство и тезге на газдинство", каже Радослав Љубисављевић из Бегаљице.
Миломир Поповић из Уба поручује да ће радити нормално и продавати своје производе, а да неће јужно воће.
До краја године требало би да се зна, ко ће од пијачара морати да има фискалну касу.