Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
"Оно што сте чули синоћ на конференцији за штампу председника јесте да ће на следећој седнници владе бити предложен слободан извоз житарица и ја сам обавестио представнике удружења о томе. Исто тако имамо неке техничке ствари које смо договорили у вези са пољопривредним кредитима и одлагањем плаћања закупа државног пољопривредног земљишта у деловима са екстремном сушом", рекао је Недимовић за Танјуг после састанка.
Министар је навео да у вези са захтевима пољопривредника о субвенционисаном дизелу и минералном ђубриву не може још да говори.
"О томе ћемо наредних дана из простог разлога што морамо да видимо шта се дешава у свету са нафтом и ђубривом. Ми купујемо доста ђубрива, али не можемо знати у ком тренутку ћемо га допремити, јер су невероватни логистички проблеми на простору Дунава и треба нам још мало времена да бисмо могли дати конкретна решења", објаснио је Недимовић.
Рекао је да ће у вези са захтевом да премија за млеко за други квартал буде у истом износу као и за први бити разговарано у влади и да ће за седам дана бити изнет став о томе.
Недимовић је оценио како је састанак био конструктиван и да је одлично то што се о проблемима разговара.
"Најважније је да разговарамо и да за столом нађемо решења у овом чудном времену свих дешавања у Украјини која се неверованто рефлектују на храну и енегренте", рекао је министар пољопривреде.
Председник Иницијативе за опстанак пољопривредника Србије Вукашин Баћина изјавио је након састанка у Министарству да су добили обећање да ће министар обезбедити да премија за млеко поново буде 15 динара по литру и да су се сложили да сачекају недељу дана како би сва обећања била испуњена.
"Сачекаћемо ту недељу дана да видимо да ли ће министар да испуни обећања која нам је дао па ћемо онда донети одлуку да ли ће бити протеста и када. Сада све зависи од тога шта ће министар да испуни од обећања, али свесни смо и ми тога да неке ствари не могу да се реше у једном дану и на једном састанку", рекао је Баћина.
Он је потрврдио да је Недимовић понудио помоћ да се уведе мораторијум на отплату кредита којима пољопривредници финаисрају производњу и да ће покушати да се одложи плаћање закупа државног пољопривредног земљишта, јер производајчи због суше не могу да га плате.
"Ми ћемо ово да гурамо до краја. Нас занимају системска решења и да се то коначно реши, да не морамо због сваке ситуације да долазимо у Београд да тражимо помоћ. Идемо до краја, да коначнао уведемо ред у српски аграр", нагласио је Баћина.
Он је оценио да пољопривредници губе три динара по килограму са садашњом ценом пшенице, јер је откупна цена 25 динара, а производнај 38 динара.
"Све испод 45 динара за килограм је мало. Да може пољоприведник да заради, да отплати закупе и трошкове", оценио је Баћина.
Он је нагласио да је Недимовић послао допис Републичким робним резервама да квоту од 131.000 тона пшенице могу да откупљују директно од произвлдахца, а не од откупљивача.
Баћина је објасно, како откупљивачи ратарима плаћају 30 динара по килограму, а робним резервама ту исту пшеницу продају по 40 динара, колико држва плаћа.