Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
Један приватни инвеститор (име познато државним органима), да би подигао своје модерно здање, уништио је на Бањици винчанско насеље старо око седам хиљада година.
Човек је, усред Београда, неколико километара од свих државних и градских институција, укључио багере и мешалице и почео да зида зграду на неолитском насељу „Усек“, које је „заштићено“ као културно добро још од 1964. године.
Неимар новог доба, упалио је машине над великим археолошким налазиштем и да би чврсто укопао темеље своје „инвестиције“, скршио и у шут претворио благо од винчанске керамике и начинио прашину и прах од непроцењиве драгоцености винчанских фигурина.
Успешни градитељ је тако, несметано, без препрека, упозорења и правовремене интервенције државних или стручних институција и органа, у инвеститорском надахнућу армираном бетончином оскрнавио насеље које датира од 5.000 година пре Христа.
Грађевинац модерне епохе, ангажовао је мајсторе и кренуо мотивисано у свој пословни пројекат - да подиже „велелепни објекат“ над праисторијским градом са највећим винчанским кућама које су икада игде пронађене.
И тек кад је разоткривен овај језиви чин бахатости и споменик јавашлука, Завод за заштиту споменика културе Града Београда поднео је кривичну пријаву против „неупућеног“ инвеститора.
Тек кад су грађани пријавили инспекцији и Музеју града Београда, ново градилиште изнад историјског добра и тек кад је шокантни догађај дискретно провучен кроз медије, надлежни су реаговали.
Али, над раскопаном рупом и изнад вишемиленијумског винчанског насеља „Усек“ остали су на брду земље и крша да леже откинути и оштећени, непроцењиво вредни археолошки артефакти.
И није ово прича само о бахатом инвеститору коме сада прети пет година затвора због изградње над заштићеном културном добру.
Ово је парадигматични догађај који потпуно и до коске разоткрива однос државе према свом културном и историјском благу, од врха, преко Београда до локалне самоуправе, од министарства преко института, дирекција, завода, до градских и општинских главешина и инспекција.
Јер, да су надлежни радили свој посао, било који грађевински инвеститор могао би да види обезбеђено и сачувано археолошко благо и винчанску заоставштину само са безбедне даљине (без пипања) или у музејским проспектима.
Нису нам за овај епски јавашлук криви ни суседи, ни непријатељи, ни окупатори, ни високи представници, ни амбасадори, ни специјални изасланици, ни геополитичке околности.
Овај догађај је срамота на образу нашег Главног града и наше државе. И свих нас.