Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
Из Митрополије је истакнуто да су све медијске манипулације последњих дана о наводном позивању на рушење најобичније, како је наведено, измишљотине, срачунате на изазивање мржње и нетрпељивости према Цркви.
Како се наводи, Митрополија би инсистирала на томе да обновљена црква буде што је могуће вернија реплика оне која је изграђена у време митрополита Петра Другог Петровића Његоша.
На питање на ком се прецизно месту на Ловћену залажу да црква буде подигнута, из МЦП наводе да „прецизна локација остаје предмет за разматрање, с обзиром да грађење на тим висинама и на врху планине представља и изузетан инжењерски изазов“.
„За нас је важно да обновљена Ловћенска капела украси врх Ловћена приближно оној слици коју сви ми православни имамо у својој свести и у дубини душе“, додаје се у одговору.
Митрополија на питање да ли сматрају да маузолеј треба да остане на свом месту цитира писмо које је тадашњем премијеру Игору Лукшићу упутио сада покојни митрополит црногорско-приморски Амфилохије, а у којем захтева обнову цркве на Ловћену и предлаже да црква буде у непосредној близини маузолеја.
На питање да ли се Митрополија црногорско-приморска залаже за то да посмртни остаци Петра Другог Петровића Његоша буду ексхумирани и пребачени у цркву, из МЦП су одговорили потврдно, наводећи да се на тај начин испуњава његов аманет.
„Велики је и тежак грех непоштовање последње воље било ког човека, а камоли Његошевог завета Црногорцима“, додају из Митрополије, преносе „Вијести“.
Митрополит црногорско-приморски Јоаникије рекао је на округлом столу 27. јула да су, како је навео, дужни да обнове Његошев аманет, подигну цркву на Ловћену и врате његове свете и намучене кости у капелу. У делу медија је потом након тог панела објављено да се СПЦ залаже за рушење маузолеја, пренео је Танјуг.