РУСИЈА

Нова руска Поморска доктрина: Означени главни изазови за Русију у Светском океану

Главна претња националној безбедности Русије на океанима је политика доминације Сједињених Америчких Држава и раст активности НАТО-а, наводи се у новој Поморској доктрини Руске Федерације која је у недељу одобрена указом руског председника Владимира Путина.
Sputnik
Пратите Спутњик и на летовању

Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com

„Главни изазови и претње националној безбедности и одрживом развоју Руске Федерације у вези са Светским океаном су: стратешки курс Сједињених Америчких Држава за доминацију на Светском океану и њихов глобални утицај на развој међународних процеса, укључујући и оне повезане са искоришћавањем саобраћајних комуникација и енергетских ресурса Светског океана“, наводи се у документу.
Међу претњама по националну безбедност Русије такође се примећује напредовање војне инфраструктуре НАТО-а до граница Русије и повећање броја вежби Алијансе у водама мора које граниче са територијом Русије.
У Поморској доктрини наведене су и важне зоне које утичу на економију земље, националну и стратешку безбедност.
„Међу овим областима су: воде океана и мора уз обалу Руске Федерације, укључујући Азовско и Црно море; источни део Средоземног мора; Црноморски, Балтијски и Курилски мореуз; подручја пролаза светских поморских саобраћајних комуникација, укључујући и оне дуж азијских и афричких обала“, прецизира се у доктрини.
Као витална подручја за обезбеђивање националних интереса Русије у Светском океану наведени су Северни морски пут и Арктик.
Према новој доктрини, виталне области за обезбеђивање националних интереса Русије у Светском океану директно су повезане са развојем државе, заштитом њеног суверенитета, територијалног интегритета и јачањем одбране и директно утичу на друштвено-економски развој земље. Губитак контроле над њима могао би да угрози националну безбедност и само постојање Русије.
Русија ће, према документу, такође повећавати оперативне способности поморске флоте како би осигурала националну безбедност земље и штитила своје националне интересе у Светском океану.
Како се прецизира, стратешки циљ је и повећање ефикасности обезбеђивања заштите и чувања државне границе Руске Федерације на мору.
У новој доктрини се за национални интерес Русије проглашава право полагања подморских каблова и цевовода.
„Национални интереси Руске Федерације у Светском океану су ... развој поморског потенцијала и јачање одбрамбених способности Руске Федерације у Светском океану; слобода отвореног мора, укључујући слободу пловидбе, летова, риболова, научних истраживања, право полагања подводних каблова и цевовода, право на проучавање и развој минералних ресурса међународног морског дна“, истиче се у документу.
Доктрина такође у националне интересе Русије укључује безбедан рад морских цевоводних система за транспорт угљоводоничних сировина, који су од стратешког значаја за обезбеђивање унутрашње потрошње и развој спољноекономске активности Русије.
У доктрини се истиче да је приоритетни правац бродоградње обезбеђивање могућности за изградњу великих бродова, укључујући и носаче авиона за морску флоту.
Поред тога, интересом се проглашава обезбеђивање гарантованог приступа Русије глобалним транспортним комуникацијама у Светском океану.
Нова доктрина предвиђа „диверзификацију и интензивирање поморских активности на архипелагу Свалбард, Земљи Фрање Јосифа, Новој земљи и Врангеловом острву“, наводи се у тексту документа.
Предвиђено је и „повећање борбеног потенцијала и развој система базирања Северне флоте, снага и средстава Федералне службе безбедности, снага и средстава Националне гарде“.
Доктрином се предвиђа формирање логистичких центара за поморску флоту Русије у државама Азијско-пацифичког региона ради стварања услова за међуфлотне прелазе снага ратне морнарице. У документу се наводи да ће Русија повећати борбене способности флоте како би осигурала националну безбедност и заштитила интересе у океанима. Планирано је стварање поморских логистичких центара и у неколико земаља средоземног региона.
Како се истиче, национални интереси Русије „као велике поморске силе протежу се на цео Светски океан и Каспијско море“.
Међу њима су независност, државни и територијални интегритет, неповредивост суверенитета земље над унутрашњим водама, територијалним морем, њиховим дном, подземљем, ваздушним простором изнад њих, обезбеђивање права и надлежности у искључивој економској зони, на приобаљу, одржавање статуса велике поморске силе у условима полицентричног света, јачање одбрамбених способности, развој поморског потенцијала, слобода отвореног мора и слобода приступа глобалним транспортним комуникацијама.
Председник Русије потписао је указе којима се одобрава Поморска доктрина и Повеља бродова руске флоте пре Поморске параде у Санкт Петербургу. Церемонија потписивања је одржана у згради Државног музеја историје Санкт Петербурга у Петропавловској тврђави.
Коментар