ДРУШТВО

Шта радити ако на летовању останете без докумената

Лето је за лопове омиљено доба године, а несмотреност туристе може скупо да кошта. Тако се многима летовање на омиљеним иностраним дестинацијама претворило у ноћну мору.
Sputnik
Пратите Спутњик и на летовању

Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com

Лоповима се тешко улази у траг, а и када их полиција ухапси, обично буде касно: новац потрошен, вредности препродате, а документа уништена.
Краде се на плажама, у продавницама, на великим паркинзима, а све чешће лопови улазе и у апартмане. Крадљивци су све вештији, па чак и они најопрезнији постају њихова лака мета, пише РТС.
„Спавали смо на спрату моја супруга, двоје деце и ја. Пљачкаши су ушли и однели све што је имало икакву вредност, чак и оно што је баналне вредности“, каже Радослав Миловановић.
Додаје да је место на којем летују мало, али да је први пут ове године забележено више десетина крађа, обијања аутомобила, чак и нестанак скупоценог BMW-a.
„Потрошили смо време на полицију и чекали форензику. Нисмо смели да излазимо из куће и ништа да дирамо, тридесетак сати“, прича Миловановић.

Туристи остају и без возила

Тржни центри и велики паркинзи идеални су за лопове. Лако откључавају и најскупље аутомобиле, па се дешава да туристи остану и без возила и без ствари.
„Све су то штете које се пријаве надлежним органима, али негде до краја сезоне се неко или ухапси или не ухапси. Увек остане на штету путника“, сматра директор Јуте Александар Сеничић.
Према његовим речима, на северу Грчке углавном нема полицијских станица у мањим месту.
„Основна ствар је да када позовете, када се то деси, очекујете брзу реакцију. Реакција обично није брза“, каже Сеничић.

Који су савети

Пуне руке посла током сезоне имају у конзулату. Туристима се саветује да код себе имају копију личних докумената и фотографију ради лакше идентификације и бржег издавања путног листа, у случају да остану без пасоша.
„Увек треба да оду до локалне полиције да пријаве нестанак документа или крађу, као и да узму извештај да би са њим дошли до конзулата или амбасаде и да бисмо ми могли да им издамо путни лист да могу да се врате у земљу“, објашњава конзул Србије у Солуну Јасмина Милачић.
Појашњава да је извештај полиције неопходан, зато што ће туристи са путним листом доћи до границе, али могу да буду враћени, уколико немају тај извештај.
Иако сте вероватно дуго чекали на одмор, опрез није на одмет. Да не буде по оној старој - скупља дара него мера.
Коментар