Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
Према његовим речима, приликом употребе „химарса“, украјинске снаге се руководе „информацијом која је добијена у режиму реалног времена. Он је изјавио да амерички званичници не пружају директне информације за навођење, али, према писању листа, „навео је да се сарадници обавештајне службе обе земље консултују пре лансирања ракета. То, како се наводи, омогућава Вашингтону да заустави потенцијалне нападе, ако су Американци незадовољни одабраним циљем“.
Скибицки није могао да одговори да ли украјинска војска користи британске и америчке сателите при нападима, али је нагласио да имају „веома добре снимке“.
„Имамо добру сарадњу у тој области са нашим партнерима у Уједињеном Краљевству. Добро сарађујемо са свим сродним обавештајним агенцијама“, оценио је Скибицки.
Заједничке операције са Варшавом
Он је истакао да Кијев спроводи „заједничке операције“ заједно са Варшавом, али није прецизирао о каквим је операцијама реч.
„Сарадња са Пољском је на веома високом нивоу, практично 90 одсто војне помоћи долази одатле. Реч је о веома тесној сарадњи и заједничким операцијама са нашим партнерима“, нагласио је он.
Скибицки је такође навео да у области обавештајне службе, „практично све од информација до опреме“ добијају од САД и Велике Британије. Није улазио у појединости сарадње са Лондоном, али је истакао да се помоћ огледа у „непрекидном добијању информација свих врста у реалном времену“.
Раније је саопштено да је Европска унија поступно усагласила финансирање испоруке војне помоћи Украјини из земаља Европске уније у вредности од две милијарде евра.
Командант америчких Здружених снага, генерал Марк Мили, рекао је раније да су се Вашингтон и његови савезници обавезали да Кијеву доставе више од 20 ракетних бацача „Химарс“. До сада су им предали 12 система.
Специјална војна операција у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.