ЕКОНОМИЈА

Суша погоршава прехрамбену кризу: Француска и Шпанија очекују знатно мање приносе жита

Екстремне врућине и суша са којима се Европа суочава овог лета утицаће на смањени принос житарица, што само погоршава прехрамбену кризу у светлу ситуације у Украјини и вести да Русија може смањити извоз.
Sputnik
Пратите Спутњик и на летовању

Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com

Премијера Француске Елизабет Борн је саопштила да се земља суочава са „највећом сушом икад забележеном“. Како је казала, „то је трагедија за фармере“.
Француску су до сад погодила три таласа изразито високих температура. Због тога је уведен режим штедње воде.

Према речима министра пољопривреде Марка Фесна, у посебно сушним пределима Француске принос пшенице може бити смањен за 20-30 одсто. Француска извози своју пшеницу у Африку.

Ништа боља ситуација није ни у Шпанији. Приноси житарица падају за 20 до 40 одсто, што ће се вероватно одразити на цене хлеба.
Прогноза за жетву у Кастиљи и Леону, житници Шпаније, износи око пет милиона тона, што је за 20 одсто мање од просечног приноса у последњих пет година (6,3 милиона тона).
Са друге стране, Сирија производи веома ограничену количину жита које не покрива чак ни потребе земље. Ове сезоне се очекује лоша жетва због суше и због тога што су терористи палили њиве.
Дамаск покрива потребе за житом увозом из Русије. Након признања независности ЛНР и ДНР, Сиријци су почели да купују жито и од њих. Дамаск месечно купује око 180 до 200 хиљада тона пшенице.
Раније је министар пољопривреде Русије Дмитриј Патрушев саопштио да Министарство пољопривреде предвиђа озбиљне ризике по светску прехрамбену безбедност у текућој 2022-2023. пољопривредној години. Како је истакао, због слабијег рода пшенице у Русији, количине предвиђене за извоз могу бити смањене.
Европска комисија је у јулу објавила извештај у коме се наводи да постоји претња од смањеног приноса жита ове године у Француској, Румунији, Шпанији, Португалу, Италији, Немачкој, Пољској, Мађарској, Словенији и Хрватској због суше.
Уједињене нације су више пута саопштавале о прехрамбеној кризи због дефицита жита, а Запад је оптуживао Русију да спречава извоз украјинског жита на светска тржишта. Москва је категорички демантовала такве оптужбе.
РУСИЈА
Руски министар: Могуће смањење извоза жита
Коментар