У војном парку „Патриот“, недалеко од Москве, где се одржава форум, Русија је представила наоружање којем нема равног у свету. На изложби која траје од 15. до 21. августа, биће приказано више од хиљаду примерака наоружања: од дронова БАС-200 и БАС-750, ударних беспилотних летелица „Орион-Е“, легендарних совјетских крокодила „Ми-24“ који су учествовали како у рату у Сирији, тако и Авганистану, до јуришних авиона Су-25.
Дрон БАС-200
© Sputnik / Николина Тесла
Шта све могу руски дронови
Како је изјавио за Спутњик руководилац оделења за маркетинг и продају Националног центра за изградњу хеликоптера „Мил и Камов“, који припада холдингу „Хеликоптери Русија“, Алексеј Мамотко, посебну пажњу на војном форуму изазвали су дронови БАС-200 и БАС-750. Према његовим речима, БАС-200 је универзална беспилотна летелица.
„Овај дрон се може примењивати за широк спектар акција: од геофизичких истраживања, мониторинга терена, до извиђања“, објашњава саговорник, додајући да његова максимална тежина износи 200 килограма, док може да подигне терет, тежине 50 килограма.
Саговорник каже да овај дрон може да лети брзином до 160 километара на сат.
Дрон Орион-Е на војном форуму "Армија 2022"
© Sputnik / Николина Тесла
„Беспилотна летелица је успешно извршила 20 летова, од којих је чак пет обављено искључиво за посебне купце“, објашњава он, додајући да је на сајму „Армија-2022“, осим БАС-200 представљен и дрон БАС-750.
Према речима Мамотка, БАС 750 се састоји од два дела.
„Један део садржи земаљску контролну станицу, док други има станицу за подршку током лета. Његова максимална тежина је 750 килограма. Аутономија лета ове беспилотне летелице износи до 30 сати јер је део који је намењен за подршку приликом лета опремљен са 800 литара горива, као и генератором за снадбевање енергијом“, објашњава саговорник, додајући да је овај дрон извршио чак десет летова.
Међународни војно-технички форум „Армија-2022“
© Sputnik / Николина Тесла
Осим БАС-200 и БАС-750, на највећој изложби оружја и војне технике, представљена је и беспилотна летелица „Орион-Е“, компаније „Кронштад“, која припада класи средње високих јуришних летелица високог домета. Распон крила ове беспилотне летелице је 16,3 метара, док је дужина 8. Њена максимална полетна маса је 1.150 килограма, брзина крстарења 200 километара на сат, а летелица се може налазити у ваздуху више од 24 сата. Она се користи за оптоелектронско и радарско извиђање, процењивање резултата удара, уништавање како стационарних и покретних објеката, тако и непријатељске специјалне војне опреме.
Легендарни „крокодил“ и јуришни авион Су-25
На изложби која је одржана у војном парку „Патриот Експо“, под отвореним небом, налазио се и ударни крокодил Ми-24, као и јуришни авион СУ-25.
Хеликоптер МИ-24 на војном форуму
© Sputnik / Николина Тесла
Ми-24 је совјетско-руски јуришни хеликоптер који је произвео Национални центар за изградњу хеликоптера „Мил и Камов“, 1971.године у Москви. Активно је коришћен током рата у Авганистану и Сирији, у време борбених дејстава у Чеченији, као и у многим регионалним сукобима. Његова максимална тежина је 11.200 килограма, а брзина 335 километара на сат. Совјетски пилоти су овај хеликоптер назвали „крокодил“ због облика носног дела трупа и маскирне боје.
Што се тиче јуришног авиона Су-25, овај авион је намењен за директну подршку копнених снага над бојним пољем. Су-25 је намењен да даноноћно уништава непријатељске циљеве у свим временским условима. Он је опремљен моћним системом наоружања, укључујући вођене и невођене ракете „ваздух-ваздух“ и „земља-ваздух“. Има уграђен противавионски топ ГШ-30-20, калибра 30 милиметара. Максимална брзина овог авиона износи 950 километара на сат. Распон крила је 14,6 метара, дужина 15,36 метара, док је максимална полетна маса 17.600 килограма.
СУ-25 привлачи посетиоце Форума
© Sputnik / Николина Тесла
Форум „Армија“ је највећа изложба оружја, муниције, војне и специјалне технике и опреме у свету, као и место на ком се потписују велики уговори и одржавају затворена саветовања са наменском индустријом у вези са војно-техничким питањима. Форум који традиционално организује руско Министарство одбране одржава се на територији војног парка Патриот, војног полигона Алабино и аеродрома Кубинка надомак Москве, а делом и у свим војним окрузима Русије и у Северној флоти.