Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
Мајмунске богиње од маја заузимају истакнуто место у свим светским медијима, а Светска здравствена организација последњих недеља упозорава да мора да се мења назив ове болести.
Експерти наводе да тренутни назив стигматизује примате по којима је добила назив, а који имају малу улогу у ширењу ове болести. Сматрају да се тиме стигматизује и Африка, са којом се ови мајмуни обично повезују.
Недавно је у Бразилу забележено чак да људи нападају мајмуне у страху од ове болести.
"Назив мајмунске богиње је дат пре него што су уведени нови обичаји у именовању болести. Заиста желимо да дамо назив који никога неће стигматизовати", рекла је портпаролка СЗО Фадела Чаиб додајући да је за ту намену отворен сајт на коме свако може дати свој предлог.
Мајмунске богиње су добиле тај назив јер су први пут откривене код мајмуна 1958. године. Међутим, болест је касније откривена и код многих других животиња.
Код људи је присуство ове болести откривено 1970. године у ДР Конго, и од онда се углавном детектовала у земљама западне и централне Африке, где је ендемска.
Ова болест, која иначе изазива грозницу, бол у мишићима и лезије на кожи, од маја је почела да се шири светом, углавном међу мушкарцима који су хомосексуалци.
Досад је потврђена 31.000 случајева мајмунских богиња широм света, а 12 особа је преминуло, показују подаци СЗО.
Ова организација УН је прошле недеље објавила да је група стручњака постигла сагласност о новим називима за варијанте овог вируса, преноси РТС.
Наиме, две главне варијанте су досад носиле називе региона у којима су откривене – по басену Конга и западној Африци. Уместо тога, сада су их означили римским бројевима.