Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
"Чињеница је да су људи страдали, били ракетирани и да су били жртве једног напада за који није било никаквог разлога. Реч је о цивилним жртвама које су се склањале од ратне опасности и неразумно је тој ствари приступати на другачији начин и одбијати да се сарађује у истрази околности под којима се то догодило", рекао је Пуповац за Танјуг.
Каже да цео поступак треба да се истражи и да је, према извештајима међународних организација и са терена, реч о страдању цивила, гађању цивилних објеката и камиона који су превозили храну и људе, пре свега децу.
На питање да ли сматра да постоји било каква шанса да Хрватска прихвати оптужницу, Пуповац је подсетио да је Хрватска одбијала сарадњу са БиХ, која је прва упутила захтев за сарадњу око тог случаја и додао да није било службене комуникације између српског и хрватског тужилаштва и правосуђа две владе.
"То је прекинуто, те сарадње нема већ више од деценије и да би дошло до неке ефикасне и праведне истраге, не сумњам да ће та сарадња бити овако или онако установљена. И ту нема основа за избегавање сарадње, пре свега то је међународна обавеза с обзиром да су Хрватска и Србија потписнице сарадње са УН, посредством суда за међународне злочине у бившој Југославији", рекао је Пуповац.
Председник Хрватске Зоран Милановић рекао је да Србија нема право да диже оптужнице, као и да би званични Загреб "ако буде лоше воље", требало да подигне оптужницу против председника Србије Александра Вучића, а Пуповац одговара да су то политичке изјаве које служе за политичке потребе у земљи.
"Оне никакве правне консеквенце не могу имати, напросто је недопустиво и то нису искази који се могу узимати озбиљно", поручио је Пуповац, а на питање колико ова оптужница може нарушити и онако затегнуте односе две земље, рекао да је оптужница сама по себи индикатор нерешених питања у процесуирању ратних злочина.
Када је реч о Декларацији о сарадњи Срба из Хрватске и Хрвата из Србије, коју је парафирао са председником Демократског савеза Хрвата у Војводини, Томиславом Жигманов, Пуповац је рекао да ће она ће тек формално бити потписана када тела институција две земље то прихвате.
"То је било парафирање једног документа кога сматрамо важним да би грађани Србије који припадају хрватском народу и грађани Хрватске који су део српског народа били у већој интеграцији и да то буде успешно и у развојним и културним и образовним питањима", рекао је Пуповац.