„Постоји опасност да ће се потпуно преоптеретити енергетски систем током јесени и зиме и да неће бити довољно струје. У случају да влада Немачке настави да ради на исти начин и да због идеолошких мотива настави да подржава напуштање нуклеарне енергије, онда ћемо се почетком следеће године суочити са блекаутом“, изјавио је лидер највеће опозиционе немачке партије у интервјуу листу „Билд ам зонтаг“.
Он сматра да је најкасније до августа требало да Немачка наручи нове горивне шипке за реакторе за најмање три нуклеарне електране које још увек раде, а можда и за три које су искључене прошле године. Мерц тврди да би се на тај начин обезбедила електрична енергија за укупно 20 милиона домаћинстава.
Енергетска криза у Европској унији је почела током јесени 2021. године и ситуација се само погоршава. Ниво цена гаса и електричне енергије је у Европи рекордан. Према проценама европских енергетских компанија, рачуни грађана за струју у Европи су почетком 2022. године порасли од 2,5 до 6 пута у зависности од државе, региона и нивоа потрошње.
Немачка влада тренутно изучава на који начин може да продужи експлоатацију три последње нуклеарне електране, међутим, против тога су „зелени“.
Немачка је одлучила да прекине да користи нуклеарну енергију 2011. године, што је била реакција на катастрофу која се догодила у јапанској нуклеарној електрани „Фукушима“. Из мреже су 1. јануара 2022. године биле искључене три од шест нуклеарних електрана у Немачкој. На њеној територији остају три нуклеарне електране: у Баварској, Баден-Виртембергу и Доњој Саксонији чије се гашење планира до краја 2022. године.
Раније је немачка влада саопштила да остаје при одлуци о гашењу свих нуклеарних електрана до краја 2022. године и престанку коришћења угља до 2030. године, те да то неће омести енергетску безбедност Немачке, као и да је циљ да највећа европска економија постане „климатски неутрална“ до 2045. године.