Специјална операција у Украјини

Русија: Кијев и Запад хтели да инфилтрирају новинаре унутар мисије ИАЕА уочи десанта на нуклеарку

Кијевски режим и Западне земље планирали су да специјално одабране и припремљене новинаре из Украјине, САД и Велике Британије инфилтрирају у састав мисије Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) како би у случају заузимања нуклеарке обавестили светску јавност о преласку НЕ Запорожје под контролу Кијева.
Sputnik

„Кијевски режим и западни спонзори су током припреме операције за заузимање Запорошке нуклеарне електране 1. септембра планирали да у присуству мисије ИАЕА специјално одабрани и припремљени ‘представници медија’ из Украјине, Сједињених Америчких Држава и Велике Британије, саопште светској јавности да нуклеарка прелази под контролу Кијева“, наводи се у саопштењу Министарства одбране Русије.

Указано је да, како се потврдило 2. септембра из изјаве украјинског председника Владимира Зеленског, кијевски режим је са тим циљем мисији ИАЕА прикључио аутомобиле у којима су били украјински и западни новинари.
Кијев је ову провокацију покушао упркос задацима мисије коју је писано усагласио Секретаријат ИАЕА и Одељење за безбедност УН, закључује се у извештају Министарства одбране и додаје да у тим усаглашеним списковима није било нити представника украјинских нити било којих других медија.
„У складу са усаглашеним документима, пропуснице за улазак на територију Запорошке области, која је под контролом Русије, требало је да се издају стриктно на основу спискова који су раније достављени Министарству одбране Русије и Одељењу за заштиту и безбедност УН“, закључује се у саопштењу Министарства.
Истиче се да су на основу ових чињеница, а у циљу испуњавања протокола за безбедност рада мисије, сва лица која су покушала да пређу линију разграничења заједно са мисијом ИАЕА, заустављена и није им омогућен даљи пролазак.
Специјална операција у Украјини
Спречен још један покушај Украјинаца да заузму Запорошку нуклеарку
Специјална операција у Украјини
Међународни експерти могу остати у запорошкој нуклеарки и после 6. септембра
Коментар