„Они су се суочили са бројним проблемима у Украјини које су сами створили. То је несумњиво. Али, то је још увек веома велика и изузетно јака моћна војна сила. Господин (председник Русије Владимир Путин) располаже са прилично много војних могућности које могу бити употребљене не само у Украјини, него потенцијално и другде”, рекао је он на брифингу у Белој кући.
Кирби је подсетио да је Министарство одбране (САД у новој Стратегији националне одбране) окарактерисало Русију као акутну претњу и да је, по његовом мишљењу, таква формулација тачна.
„Очигледно је да и даље имају војску која је у стању да нанесе велику штету”, закључио је Кирби.
Раније је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров изјавио да Москва зна како може да оствари циљеве које је поставио руски председник Владимир Путин у оквиру специјалне војне операције.
Специјална војна операција
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.